Szkoła Podstawowa w Grzybnie i park przy ul. Klasztornej zyskają swoich patronów

0

Szkoła Podstawowa w Grzybnie oraz park przy ul. Klasztornej w Kartuzach zyskały patronów. Podstawówka w Grzybnie bedzie nosić imię Leona Kąkola. Natomiast park – Teodora Elasa.

 

Uchwały nadające oba imiona podjęła Rada Miejska w Kartuzach na środowej sesji. Zarówno Teodor Elas, jak i Leon Kąkol są znanymi postaciami, związanymi z miejscami, którym bedą patronować.

Leon Kąkol w latach 1929-1941 pracował w Szkole Podstawowej w Grzybnie. Dał się jednak poznać nie tylko jako doskonały pedagog, ale także żołnierz i patriota. Po wybuchu II wojny światowej zgłosił się jako ochotnik do wojska, gdzie jako oficer łącznikowy pozostawał do bezpośredniej dyspozycji dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża płk Stanislawa Dąbka.

Chęć obrania takiego patrona wyraziła Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Grzybnie. Radni przychylili się do wniosku i jednomyślnie zagłosowali na tak.

Fot. SP w Grzybnie

Imię wyjątkowego pedagoga nosić będzie od teraz park przy ul. Klasztornej w Kartuzach. Będzie nim Teodor Elas – legendarny nauczyciel i wieloletni dyrektor kartuskiej Klasztornej. Przypomnijmy, że o staraniach dotyczących nadania imienia temu terenowi mówiła w wywiadzie dla Głosu Kaszub dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Hieronima Derdowskiego – Maria Mejer-Kobiela. W tym roku placówka obchodzić będzie swoje 90 urodziny, co jest idealną okazją, aby uzczić pamięć legendarnego pedagoga z Klasztornej.

Rada również jednogłośnie przychyliła się do prośby dyrekcji, uczniów oraz absolwentów kartuskiego ogólniaka.

Dodaj komentarz

avatar
1500