Działasz w organizacji pozarządowej? Współtwórz Festiwal Ludzie dla Ludzi!

0
fot. Piotr Chistowski

Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Kartuskiego i Starostwo Powiatowe w Kartuzach zapraszają organizacje pozarządowe do wzięcia udziału w II Festiwalu „Ludzie dla Ludzi”. Każda z organizacji może tworzyć to niecodzienne wydarzenie.

– Festiwal to okazja, aby zapoznać mieszkańców z działalnością organizacji pozarządowych. Nie wszyscy wiedzą jak bogaty i szeroki jest zakres tej działalności – od pomocy osobom niepełnosprawnym, przez rozwój edukacji, ochronę środowiska, promowanie aktywności fizycznej, etc.  – opowiada o festiwalu, Aleksandra Kuczkowska, Dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Starostwa Powiatowego w Kartuzach. – Zależy nam, aby stworzyć organizacjom możliwość do prezentacji, a z drugiej strony zachęcamy też mieszkańców aby wsparli w jakiś sposób organizacje działające na naszym terenie. To wsparcie może być kadrowe w postaci wolontariuszy, rzeczowe czy finansowe. Organizacje nie mają stałych źródeł finansowania, a dotacje które wygrywają w konkursach mogą wydać bezpośrednio na społecznie użyteczny cel, na zadanie publiczne, a nie na swoje bieżące wydatki – wyjaśnia.

Festiwal „Ludzie dla Ludzi” zrodził się z, organizowanych co roku, Targów Organizacji Pozarządowych. Podobnie, jak w latach ubiegłych odbędzie się podczas Dni Powiatu Kartuskiego. Organizacje pozarządowe będą mogły pokazać swoją działalność, nawiązać kontakty oraz zadziałać 8 lipca w Parku Solidarności w Kartuzach.

Jak podkreśla Aleksandra Kuczkowska, w tym roku charakter prezentowanych stoisk będzie nieco inny, a zarazem niezwykle ciekawy.

– W tym roku proponujemy, aby organizacje weszły w rolę edukatorów społecznych, aby uczyły mieszkańców tego czym się zajmują. Na przykład kluby sportowe mogą uczyć o walorach dziedziny sportowej jakiej się zajmują czy zdradzić techniczne szczegóły gry, czy innej aktywności sportowej, organizacje zajmujące się ekologią mogą uczyć o sposobach ochrony naszego środowiska itp. Festiwal to wspólne przedsięwzięcie Powiatu Kartuskiego i Rady Organizacji Pozarządowych – tłumaczy Dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia i Współpracy z NGO.

Pomysł stworzenia Festiwalu „Ludzie dla Ludzi” powstał w ubiegłym roku z inicjatywy Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Kartuskiego i dzięki pomocy Starostwa Powiatowego w Kartuzach. Co roku, organizatorzy starają się udoskonalać wydarzenie tak, aby pełniło funkcje atrakcyjnego dla odwiedzającego, ale i było korzystne dla samych organizacji.

– Z roku na rok udoskonalmy naszą imprezę, aby była atrakcyjna dla mieszkańców powiatu kartuskiego, ale także aby przynosiła korzyści i satysfakcję dla samych organizacji pozarządowych. Mam nadzieję, że w tym roku ten cel uda nam się osiągnąć – podkreśla A. Kuczkowska.

Organizacje pozarządowe mogą się jeszcze zgłaszać, aby współtworzyć Festiwal Ludzie dla Ludzi! Należy zgłosić się na adres email zdrowie@kartuskipowiat.pl do  16 czerwca.  

Materiał ukazał się w wydaniu papierowym tygodnika “Głos Kaszub”, 13 czerwca.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
1500