Czysta plaża? To się zdarza! Inauguracja Barefoot Projekt Czysta Plaża 2017

0

Rusza kolejna edycja Barefoot Projekt Czysta Plaża – inicjatywy na rzecz plaż przyjaznych bosym stopom. Podczas startu akcji 8 lipca przy gdańskiej Molotece wolontariusze z całej Polski udowodnią, że można połączyć ochronę środowiska z wyjątkową zabawą. Przyłóż swoją stopę do sprzątania plaży wspólnie z Filipem Chajzerem i Krzysztofem Jankowskim Jankesem!

Według danych Gdańskiej Organizacji Turystycznej, w ubiegłorocznym sezonie wakacyjnym blisko 770 tys. osób odwiedziło gdańskie plaże. Niestety, ich popularność wiąże się z nadmierną eksploatacją. Plastikowe butelki, puszki, torebki, kapsle, niedopałki i inne „przykre wspomnienia” po obecności turystów, nie tylko psują przyjemność z wypoczynku, ale przede wszystkim są poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa dzieci, dorosłych, morskich zwierząt oraz ptaków. Jaki jest na to sposób? Nie śmiecić!

Barefoot Projekt Czysta Plaża to inicjatywa mająca na celu edukację ekologiczną i szerzenie idei odpowiedzialnego wypoczynku. Na edukacji i sprzątaniu plaży się jednak nie kończy. Udział w projekcie to także doskonała okazja do wspólnej zabawy i wielu atrakcji czekających na wszystkich wolontariuszy. Planujesz wypoczynek nad Bałtykiem? Dołącz do akcji w Gdańsku i daj dobry przykład innym!

Tegoroczną edycję projektu wspierają Filip Chajzer oraz Jankes. Każdy z nich utworzy własną drużynę wolontariuszy i wyruszy w poszukiwaniu zalegających na plaży odpadków w ramach inicjatywy „Barefoot Beach Rescue Challenge”. Wygra drużyna, która w wyznaczonym czasie zbierze większą ilość śmieci.

Aby dołączyć do grona wolontariuszy wystarczy wejść na stronę: http://czystapolska.org.pl, wypełnić formularz zgłoszeniowy i w przypadku gdańskiej akcji – wybrać drużynę Filipa lub Jankesa. Rejestracji można także dokonać w namiocie Stowarzyszenia Czysta Polska w dniu eventu. Startujemy o godz. 11.00 na plaży miejskiej przy Molotece.

– Naszym celem jest połączenie szczytnej idei z fantastyczną zabawą. Jestem przekonany, że podczas tegorocznej edycji charyzma, pozytywna energia i poczucie humoru udzielą się wszystkim wolontariuszom. Chcemy zachęcić jak największą liczbę osób do łączenia letniego wypoczynku ze sprzątaniem polskich plaż, tak aby można było chodzić po nich bez obaw bosą stopą, przyjemnie i bez spoglądania pod nogi – wyjaśnia Marek Nitka, Ambasador Barefoot Projekt Czysta Plaża.

Barefoot Projekt Czysta Plaża realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Czysta Polska, które podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, prowadzi edukację ekologiczną oraz aktywnie przeciwdziała nielegalnemu składowaniu odpadów.

– Projekt kierujemy do wszystkich, którym nie jest obojętne dobro naszej polskiej przyrody. Liczę na to, że akcja odbije się szerokim echem a wraz z liczbą wolontariuszy wzrośnie świadomość ekologiczna. Pamiętajmy, że nasze polskie plaże są uważane za jedne z najpiękniejszych na świecie i powinny być wolne od śmieci. Zyska na tym nie tylko przyroda, ale wszyscy miłośnicy wypoczynku w naturze – informuje Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Po akcji w Gdańsku Barefoot Projekt Czysta Plaża przeniesie się 13 lipca na plażę w Łebie,
a zakończy 22 lipca w Warszawie. Podobne akcje ekologiczne organizowane są już od wielu lat i nie tylko w Polsce. Jedenaście lat temu grupa entuzjastów ze Stanów Zjednoczonych zainicjowała projekt usuwając zalegające na plaży śmieci. Od początku przyświecał im jednak głębszy cel. Ideą akcji jest edukowanie i uświadamianie, że nie należy pozostawiać po sobie zbędnych wspomnień. Tak narodziła się inicjatywa Barefoot Beach Rescue Project. Od tego czasu, akcja dotarła na 5 kontynentów i zmobilizowała prawie 30 tysięcy wolontariuszy, którym udało się uzbierać ponad 24 tony śmieci.

Info i foto: materiały prasowe organizatora

Dodaj komentarz

avatar
1500