Uczniowie z Portugalii w Zgorzałem

0
fot. nadesłane

Na początku czerwca w gminie Stężyca przebywali uczniowie z Lizbony w ramach projektu Erasmus +, jako praktyki turystyczne. Łącznie od 5 czerwca Izbę Regionalną zwiedzały trzy szkoły: Technikum Turystyki Wiejskiej z Luzina, Gimnazjum Katolickie z Kartuz oraz sześciu uczniów z Portugalii.

Zyta Górna przygotowała warsztaty kulinarne w zagrodzie agroturystycznej. Drużyny miały zadanie przygotować coś kaszubskiego z książki „Smaki Kaszub”. Najpierw jednak pod okiem Zyty Górnej uczyli się jak przygotować i upiec drożdżówkę. W ramach konkursu drużna z Portugalii przygotowała chleb ze smalcem i ogórkiem, przedstawiciele szkoły w Luzinie pulki ze śledziem, a uczniowie z Kartuz placki ziemniaczane.

Odbyła się także degustacja kaszubskiej truskawki , konfitury truskawkowej i dżemu z jagody leśnej z Kaszub. Wszyscy oceniali smak i zapach produktów regionalnych nagrodzonych.

Goście nauczyli się mówić po kaszubsku, zażywali tabakę, a kaszubi po portugalsku. Szkoła z Kartuz w pięknych strojach kaszubskich, przekazała kulturę i tradycje Kaszubów. Były wspólne fotografie, które wykonał Arkadiusz Kasprzycki ze Stężycy.

Portugalczycy zwiedzili z Zytą Górną Zgorzałe, jezioro Raduńskie , a także grali w piłkę. Goście poszli również z wizytą do Fundacji „Słoneczne Wzgórze”. Na miejscu mogli poznać czym się zajmują i poznali alpaki. Następnie zwiedzili Szymbark oraz zaliczyli pieszą wycieczkę do Stężycy ze zwiedzanie. Tam obejrzeli promenadę, widoki kaszubskie, zażywali tabakę z Jerzym Cyrzanem. Odwiedzili kościół oraz urząd gminy. Renata Butowska pokazała amfiteatr oraz park wokół. Wizyta miała za zadanie przygotowanie folderu Kaszuby-Portugalia. Ostatecznie powstał piękny folder, otrzymali upominki i dyplomy.

12 czerwca niezwykli goście pożegnali Zgorzałe.

Info i foto: nadesłane

Dodaj komentarz

avatar
1500