Z miłości do miasta i klubu… Prawdziwi lokalni patrioci – kibice

1

Za swoją drużyną jeżdżą na niemal wszystkie mecze. Są z klubem, zarówno gdy ten zdobywa trzy punkty, jak i gdy trzeba wracać z meczu na tarczy. Kibice – prawdziwi lokalni patrioci, dla których klub i miasto to wartości. Takie bez których nie wyobrażają sobie każdego kolejnego dnia.

Udało mi się spotkać z kibicami GKS Cartusii 1923. Opowiedzieli o swojej pasji, wartościach i działalności, która zasługuje na wielkie brawa, a tych niestety brakuje…

– Cartusii kibicuję odkąd pamiętam. Nie wiem nawet, jak to się zaczęło. Przyszedłem na mecz i tak już jestem na każdym. Staram się wspierać piłkarzy, klub. Jestem kibicem, a to zobowiązuje – mówi nam jeden z kartuskich kibiców.

To właśnie tacy ludzie, jak on tworzą niesamowitą społeczność kibicowską. Młodzi, pełni pasji i dobrych chęci panowie i panie. Spotykają się na meczach i poza nimi. Rozmawiają o piłce nożnej, klubie i swoich pasjach. Świetnie się integrują i stanowią dzisiaj już niemal rodzinę. W myśl zasady „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

Tutaj nie ma gorszych, czy lepszych. Jesteś kibicem? Jesteśmy z Tobą.

 

„Jesteśmy młodzi i mamy energię, dlaczego nie pomóc?”

 

Nie wiele osób wie o tym, jak wiele kibice Cartusii dają od siebie mieszkańcom. Ciągle wnoszą cząstkę siebie, aby pomóc innym. Nigdy nie mówią „nie”.

– Staramy się pomagać, jeżeli tylko możemy. Jesteśmy młodzi i mamy energię, dlaczego nie pomóc? – potwierdza mój rozmówca.

To właśnie kibice włączają się w coraz to nowe akcje charytatywne. Pomagają dzieciakom, osobom starszym i potrzebującym, oddają krew, pomagają materialnie.

Włączyli się m.in. do pomocy jednej z rodzin w ubiegłorocznej edycji projektu „Szlachetna Paczka”. Wnieśli w tę pomoc, swój pot i zmęczenie. Ciężko pracowali, aby pomóc w remoncie domu. Nie prosili o brawa, ani podziękowania. Chcieli pomóc bez rozgłosu…

 

Lokalni patrioci

 

Wiele osób mówi o sobie jako patriotach. Ci sami ludzie uciekają od urn wyborczych, nie doceniają i nie wspierają swojego miasta, a zamiast działać wolą narzekać. Tak nie jest z kibicami Cartusii.

Często możemy ich zobaczyć, choć bez rozpoznawalnych barw klubowych, na różnego rodzaju wydarzeniach patriotycznych. Są wszędzie, gdzie mogą pomóc i się włączyć. Często ich nie zauważamy, ale wśród nas są kibice, którzy tworzą to miasto i wspierają je każdego dnia.

 

Niesłuszna łatka

 

Ciągle w Polsce panuje niesłuszna opinia, że kibic = chuligan. Prawda jest jednak zgoła inna.

Przychodząc na mecze do Kartuz, na trybunach może zobaczyć roześmiane dzieci, kobiety i całe rodziny, które kibicują lokalnej drużynie. Kibice natomiast przygotowują oprawy, dopingują piłkarzy i to oni tworzą klimat meczów. Bez nich spotkanie piłkarskie zamienia się w piknik. Z nimi jest to piłkarski spektakl.

Nie pomagają tutaj media i szeroko rozumiana opinia publiczna, które atakują, bardzo często bezpodstawnie. Utożsamiają zwykłych chuliganów z kibicami. To jednak zupełnie inne osoby. Ci pierwsi nie są kibicami. Ci, którzy wspierają klub robią to z całego serca, bez „mordobicia” i z pozytywnych, sportowych przesłanek.

– Chcemy dopingować klub. Utożsamiamy się z Cartusią i żyjemy tymi meczami. Ta goniąca za nami łatka jest w pełni niezasłużona – przyznaje kolejny kibic z którym rozmawiam.

 

Kibic to duma

 

Podkładane jest im wiele belek. Niesłuszne oskarżenia, wytykanie palcami, wydawanie wyroków. Jednak, co ważne… niesłuszne.

Ciągle wielu z nas nie rozumie piękna futbolu. Pamiętajmy, że nie tworzą go tylko piłkarze. Nie tworzą go gole i wspaniałe asysty. To także jest część wielkiego piłkarskiego spektaklu, jednak gdyby nie doping trybun, oprawy, zagorzali kibice – nie miałoby to większego sensu.

Warto więc raz jeszcze zastanowić się o kim mówimy wydając wyroki – o chuliganach, czy kibicach. Bo różnica jest wielka.

Kibic to duma. To najważniejsza część każdego sportu i skarb, każdego klubu i sportowej części miejscowości.

Być kibicem, znaczy bardzo dużo.

1
Dodaj komentarz

avatar
1500
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Anonimowo Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Anonimowo
Gość
Anonimowo

rozjebundy…