W Żukowie odbywały się zajęcia w ramach projektu „Aktywnie=Bezpiecznie”

0

Za nami zajęcia sportowe w Żukowie w ramach projektu „Aktywnie=Bezpiecznie”. Celem projektu było nie tylko zorganizowanie dzieciom i młodzieży z terenu Żukowa aktywnego wypoczynku podczas wakacji.


– Pomysł na aktywne półkolonie zrodził się po tym, jak w szkole (Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie) zakończył się projekt gminny “Bezpieczna +”. Uczniowie byli zainteresowani zajęciami z nauki i doskonalenia jazdy na rolkach oraz rowerach BMX. Zebrała się również wśród uczniów grupa osób, która chciała brać udział w zajęciach tanecznych – osoby te złożyły w OKiS-ie pismo z prośbą o zajęcia taneczne – tłumaczy Aleksandra Kobiela z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Żukowie.

W ramach zadania publicznego odbyły się zajęcia rolkarskie, rowerowe, taneczne i fotograficzne.

Grupa rolkowa

Zajęcia z jazdy na rolkach składały się z 4 spotkań po 4 godz. Były to zajęcia z instruktorami ze szkółki Roll4all Pauliną Cwynar – instruktorką freestyle, oraz z Przemkiem Kępińskim – instruktorem jazdy wyczynowej, zwanej też agresywną.

Dzieci opanowały następujące elementy: jazda przodem i tyłem, hamowanie beczką, cross, snake, beczka, slalom, przeplatanka, pięta-palec, przejazd pod przeszkodzą, zjazd z rampy, skakanie z hopki, itp. Nie obyło się bez gier zespołowych typu berek, unihokej, kółko i krzyżyk, pięć podań.

Grupa Rowerowa

Rowerzyści spotykali się w ramach 4 spotkań po 2 godziny. Chłopcy ćwiczyli m.in. jazdę na tylnym kole, one footer, wybijanie się, utrzymywanie równowagi, balans,wybijanie się z ziemi i z wybicia (kicker).

Grupa taneczna

W ramach zajęć z tańca odbyło się 20 godzin – dwie grupy po 10 godz, 5 spotkań po 2 godz. Zajęcia poprowadziła Agata Kmita i nauczyła dziewczyny podstawowych kroków z następujących styli tanecznych: street dance, locking, house dance, dancehall. Instruktorka przybliżyła też genezę i kulturę każdego z tych styli tanecznych. Był też czas na wprawki z choreografii (łączenie elementów, tworzenie własnych układów choreograficznych).

Fotografia i reklama

Zajęcia „z aparatem i nie tylko” miały formę warsztatów i wzięła w nim udział 9-osobowa grupa. Najpierw fotograf Piotr Klinkosz przedstawił podstawowe zagadnienia związane z robieniem zdjęć (terminy typu ISO, czas naświetlania, kompozycja, perspektywa, zdjęcia obiektów w ruchu, itp.), potem każda uczestniczka próbowała swoich sił i pstrykała fotki, które był następnie omawiane z fotografem. Zajęcia z reklamy poprowadziła polonistka Monika Rychert – wprowadziła uczennice w podstawowe mechanizmy i zasady reklamy, po czym dziewczęta przygotowały jedną wspólną reklamę aktywnych półkolonii.

Projekt dla młodzieży

Celem projektu było nie tylko zorganizowanie dzieciom i młodzieży z terenu Żukowa aktywnego wypoczynku podczas wakacji, ale też przekonanie ich do tego, że kaski i ochraniacze są niezbędbne i warto je nosić. Część uczniów przychodziła na zajęcia bez nich, ale prowadzący zajęcia udostępniali im swoje kaski i ochraniacze. Uczeń nie mógł brać udziału w zajęciach, jeśli nie miał kasku na głowie.

Koszt zajęć poniosła gmina i OkiS. Zadanie “Aktywni = Bezpieczni” współfinansowane przez Urząd Gminy Żukowo oraz Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
1500