„Wesele” w przodkowskiej bibliotece

0

W całej Polsce, a także w powiecie kartuskim miała miejsce akcja „Narodowe Czytanie”. W tym roku zaczytywaliśmy się w lekturze „Wesela” S. Wyspiańskiego. Wydarzenia literackie z tej okazji miały miejsce m.in. w bibliotece w Przodkowie.

Biblioteka Publiczna w Przodkowie, tradycyjnie już, włączyła się w akcję „Narodowego Czytania”. W sali biblioteki licznie zjawili się mieszkańcy gminy, aby razem przeczytać „Wesele”.

Przypomnijmy, że dramat „Wesele” po raz pierwszy wystawiony był w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 r. Utwór przedstawia autentyczne wydarzenie – wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Wesele składa się z trzech aktów. Przedstawia sytuację duchową narodu, nawiązując m.in. do rzezi galicyjskiej z 1846 r. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. Natomiast rok temu czytaliśmy Quo Vadis Henryka Sienkiewicza.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
1500