Z wójtem gminy Stężyca Tomaszem Brzoskowskim między innymi o minionym roku 2015, o zadaniach w roku 2016 oraz o imprezowych sukcesach stężyckiego samorządu rozmawia Andrzej Baranowski.

 

Andrzej Baranowski: Za nami rok 2015. Czy uważa Pan, że był to dobry czas dla gminy Stężyca, jeśli chodzi o jej rozwój i realizowane zadania?

Tomasz Brzoskowski: Te główne zadania, które zaplanowaliśmy, zostały zrealizowane. Może jakieś dwie lub trzy drobne sprawy nie zostały ukończone w terminie, głównie ze względu na to, że wykonawca się nie wyrobił, ale są to naprawdę drobiazgi. Poza tym wszystko szło zgodnie z planem. Finansowo budżet wyszedł trochę lepiej, niż myśleliśmy. Jest zrównoważony. Nie można narzekać, byle nie było gorzej.

- Słyszałem wiele pozytywnych opinii na temat zeszłorocznego koncertu. To, ilu ludzi w nim uczestniczyło, mówi samo za siebie - opowiada wójt Tomasz Brzoskowski
– Słyszałem wiele pozytywnych opinii na temat zeszłorocznego koncertu. To, ilu ludzi w nim uczestniczyło, mówi samo za siebie – opowiada wójt Tomasz Brzoskowski

A.B:Czy nowy rok 2016 będzie czasem pewnego przełomu dla gminy Stężyca? Słyszy się bowiem o wielu nowych rzeczach, które będą realizowane.

T.B: Nie wiem, czy nazwałbym go przełomowym. Wszyscy wiedzą, jakie inwestycje do tej pory realizowaliśmy. Były to zarówno oczyszczalnie ścieków, jak drogi, przedszkola, czy też wodociągi i wiele innych różnych rzeczy. Zakupiliśmy na przykład trzy samochody strażackie. Trochę tego było, także jeśli chodzi o ten rok, to liczę na to, że uda nam się zakończyć prace nad nowym urzędem gminy. Rozpoczęliśmy też budowę stadionów i nowoczesnego kompleksu sportowego. Można to śmiało nazwać kompleksem sportowym z prawdziwego zdarzenia, będzie naprawdę mega nowoczesny. Nie wiem, czy gdzieś w pobliżu będzie coś porównywalnego. Na tym będziemy się w tym roku koncentrować. Zajmować się będziemy też oczywiście drogami, a także wieloma drobnymi rzeczami. W roku 2016 będziemy również „spinać” wszystkie umowy unijne oraz wnioski. Te wszystkie sprawy zaś tak naprawdę ruszą z kopyta dopiero w 2017 roku. Jeśli chodzi o tak zwane zadania miękkie, to szykuje nam się druga już przebojowa majówka. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem w całym regionie.

A.B: Skoro jesteśmy już przy tym temacie, to słyszy się, że te największe stężyckie imprezy plenerowe będą transmitowane w dużej telewizji.

T.B: Zgadza się, będzie transmitowany zarówno pierwszy, jak też drugi koncert, czyli „disco polo”. Wystąpi wówczas dziesięciu największych wykonawców muzyki disco polo w Polsce. Odbędzie się to 14 maja. Dodam, że wcześniej, a więc 3 maja czeka nas również duża impreza strażacka, a 5 czerwca impreza z okazji dnia dziecka. To oczywiście nie wszystko.

Wystąpi wówczas dziesięciu największych wykonawców muzyki disco polo w Polsce. Odbędzie się to 14 maja.

A.B.: Myśli Pan, że imprezy, związane z muzyką disco polo pomogły Stężycy wybić się na tle innych gmin w regionie?

T.B: Oczywiście. Disco polo to już teraz praktycznie jest muzyka dance. Zupełnie inaczej wygląda to w tej chwili, niż kiedyś. Słyszałem wiele pozytywnych opinii na temat zeszłorocznego koncertu. To, ilu ludzi w nim uczestniczyło, mówi samo za siebie. Jeśli ktoś by tego nie lubił, to nie przyszedłby na tę imprezę. Ja sam prywatnie lubię disco polo i jak najbardziej mogę tej muzyki słuchać, oczywiście nie do przesady. Chętnie posłucham także każdej innej muzyki.

W sierpniu więc prawdopodobnie będziemy mieli duży koncert z „Polsatem”. Będzie to Festiwal Nocy z Gwiazdami. Powiedziano nam, że to najlepiej oglądany festiwal muzyki w Polsce. Zbiera przed telewizorami dwadzieścia pięć procent publiczności. Organizacyjnie jest to więc bardzo duży temat.

A.B: Każdego roku bolączką gmin wiejskich są drogi w poszczególnych sołectwach. Proszę powiedzieć, jakie drogi w 2016 roku i w jakich miejscowościach będą realizowane?

T.B: Co roku jako gmina asfaltujemy drogi. W tym roku będziemy skupiać się na drogach mniej istotnych, a więc mniejszych, bocznych. Drogi osiedlowe również będą realizowane. Składając wniosek na kanalizację wzięliśmy pod uwagę to, żeby od razu zająć się asfaltem. Powiedzieliśmy już mieszkańcom, że tam gdzie zostanie wkopana rura, od razu będzie lany asfalt. 2017 i 2018 rok będzie czasem, w którym będziemy zajmować się innymi drogami wraz z kanalizacją. W tym roku dysponujemy środkami rzędu dwóch milionów złotych na drogi. Zadania będą realizowane w takich sołectwach, jak Gołubie, Sikorzyno, a także kilku innych. Praktycznie w każdym sołectwie będzie coś. Odbyliśmy niedawno zebrania wiejskie i dużo pytań o drogi nie było.

W tym roku dysponujemy środkami rzędu dwóch milionów złotych na drogi. Zadania będą realizowane w takich sołectwach, jak Gołubie, Sikorzyno, a także kilku innych.

A.B: Jak więc przebiegły tegoroczne spotkania z mieszkańcami w poszczególnych sołectwach?

T.B: Spokojnie. Zgłaszano z reguły drobne rzeczy, które gdzieś tam jeszcze szwankują. Najkrótsze zebrania trwało trzydzieści minut, a najdłuższe ponad godzinę. Pułap czasowy był więc bardzo dobry. Dziennie udało się zrealizować nawet cztery lub pięć zebrań wiejskich.

A.B: Czego w takim razie życzyłby Pan sobie, jak też czytelnikom „Głosu Kaszub” w nowym roku 2016?

T.B: Przede wszystkim życzę wszystkim zdrowia, realizacji wszystkich założeń, które zostały zaplanowane na rok 2016, a gminie Stężyca życzę, aby wszystkie zadania, które ujęliśmy w planach, zostały wykonane i żebyśmy nie byli zaskakiwani jako samorządy nowymi zadaniami, które szykuje nam strona rządząca.

A.B: Dziękuję za rozmowę.

 

Dodaj komentarz

avatar
1500