Od czwartku spore utrudnienia w ścisłym centrum Kartuz

4
Fot. archiwum

Od czwartku 12 października mieszkańców Kartuz czekają poważne utrudnienia w ruchu w ścisłym centrum miasta. Nastąpi czasowe zamknięcie ul. Rynek oraz fragmentów ul. Dworcowej. Zmieni się także ruch na ul. Kościuszki i ul. Bielińskiego. Prace związane są z realizacją II etapu projektu rewitalizacji Kartuz.

W wyniku inwestycji zostaną zlikwidowane wysokie progi pomiędzy deptakiem a obszarem Rynku. Na ulicy Dworcowej asfalt także zastąpi granitowa kostka. Z kolei nawierzchnia „deptaku” zostanie wykonana z granitowych płyt. Posadzone zostaną również długo oczekiwane przez wszystkich drzewa.

Jak zapewnia Urząd Miejski w Kartuzach oraz wykonawca inwestycji firma Budimex, odkrycie historycznej kostki wiąże się z koniecznością całkowitego zamknięcia odcinków ul. Rynek i Dworcowa.
– Jest to spore wyzwanie zważywszy na fakt, że w miejscach znanych sobie jeździmy „na pamięć” – mówi Wojciech Jaworowski, zastępca Burmistrza Kartuz.

Prace będą wykonywane w 4 etapach

W pierwszym etapie zamknięty zostanie Rynek od Banku Milenium do skrzyżowania z ul. Dworcową. Ruch na ulicy Kościuszki zostanie odwrócony, to znaczy zachowana zostanie organizacja ruchu w sposób jednokierunkowy, lecz wjazd na nią będzie od ul. 3 maja, a wyjazd na ul. Kolejową. Ruch przez Rynek odbywać się będzie przez dotychczas zamkniętą dla ruchu pojazdów część. Podczas zamknięcia zapewniony zostanie dojazd zaopatrzenia, a także dojście pieszych do sklepów na zamkniętym odcinku. Ponadto zachowane zostanie dojście do kościoła św. Kazimierza.

Fot. UM Kartuzy
Fot. UM Kartuzy

W drugim etapie dalej zamknięta pozostanie część Rynku objęta etapem pierwszym, ponadto zamknięta zostanie ul. Dworcowa do wjazdu na teren centrum handlowego „Ziegert”. Dalej obowiązuje zmiana organizacji ruchu ulicy Kościuszki. Ul. Bielińskiego na czas prowadzenia drugiego etapu zostanie zmieniona w ulicę dwukierunkową, aby zapewnić dojazd na plebanię, mieszkańcom oraz zaopatrzeniu. Projektuje się także wyznaczenie tymczasowego przejścia dla pieszych na ul. Dworcowej.

Fot. UM Kartuzy

Trzeci etap nastąpi po wykonaniu prac objętych etapami pierwszym i drugim. Przywrócona zostanie poprzednia organizacja ruchu na ul. Kościuszki i Rynek. Nastąpi wyłączenie fragmentów jezdni, to jest wloty na ul. Rynek, wcześniej nie wykonane ze względów organizacji ruchu. Wykonana też zostanie druga strona chodnika na ul. Dworcowej, a także dalsza część jej jezdni w stronę ulicy Kolejowej. Ta część zostanie wykonana połówkowo przez wprowadzenie ruchu wahadłowego.

Fot. UM Kartuzy

Etap czwarty jest analogiczny do etapu trzeciego, wykonana zostanie druga strona jezdni ul. Dworcowej.

Fot. UM Kartuzy

Co z parkingami?

Czasowo wyłączone zostaną z użycia parkingi w centrum Kartuz, a więc na ul. Bielińskiego, Dworcowej na przeciwko kościoła św. Kazimierza oraz w okolicach Rynku. Władze miasta i wykonawca inwestycji nie przewidziały jednak wyznaczenia dodatkowych miejsc postojowych.
– Do dyspozycji pozostają miejsca parkingowe na ul. Majkowskiego oraz nowy parking przy powstającym dworcu PKP – zapewnia Wojciech Jaworowski.

„Poprawka” na pogodę

Prace związane z rewitalizacją centrum Kartuz rozpoczynają się w czwartek 12 października, a potrwać mają do 15 grudnia. Wykonanie inwestycji przypada więc na okres jesienno-zimowy, który uznawany jest za najbardziej wymagający ze względu na trudne warunki pogodowe. Czy Urząd Miejski w Kartuzach bierze pod uwagę opóźnienia wynikające z niekorzystnej aury?
– Tego niestety nie da się przewidzieć – mówi Wojciech Jaworowski, zastępca Burmistrza Kartuz. – Jak długo żyję nie pamiętam, aby był tak deszczowy w zasadzie cały rok. Niczego nie możemy wykluczyć – dodaje.

Przebudowa za 3,5 mln zł

Koszt inwestycji wyniesie gminę Kartuzy niecałe 3,5 miliona zł, z czego ponad połowę samorząd pozyskał ze środków Unii Europejskiej (dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020).

Fot. UM Kartuzy

4
Dodaj komentarz

avatar
1500
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ObserwatorGrzegorzMieszkaniec Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Inwestycja w listopadzie i grudniu? Takie cos tylko w kartuzach. Jak skoncza do marca, to bedzie dobrze. Pozdrawiam cieplutko drogowcow.

Obserwator
Gość
Obserwator

Kartuzy w godzinach szczytu i tak już “stoją”. Teraz to będzie w ogóle tragedia. Mam przynajmniej nadzieję, że w końcu wyrównają ten deptak, bo zabić się tam idzie.

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Jestem za czas dogonić np. Kościerzynę która wypiękniała jakiś czas temu.

Obserwator
Gość
Obserwator

Na gonienie Kościerzyny był czas całą kadencję. Magiczne, że inwestycje ruszyły rok przed wyborami, a skończą się w roku wyborczy. Żeby czasami wyborcy nie zapomnieli.