Co dalej z kaszubskimi patronami dla dwóch rond i ulicy je łączącej w Kartuzach?

2
Fot archiwum

Młodzi Kaszubi blisko rok czekali na odpowiedź od Burmistrza Kartuz. Teraz, kiedy w końcu ją otrzymali, mówią o spychaniu inicjatyw młodego pokolenia ziemi kaszubskiej na dalszy plan oraz o ogólnikach.

W trakcie I Kongresu Młodych Kaszubów, który miał miejsce 19 listopada 2016 roku, przedstawiciele młodego pokolenia Kaszubów złożyli na ręce Burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego oraz towarzyszącemu mu Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Kartuzach Andrzeja Pryczkowskiego, wniosek o nadanie imion dwóm rondom i ulicy je łączącej – Jana Trepczyka, Aleksandra Labudy i Karola Kreffta. Jak wówczas podkreślali, projekt był gestem w stronę Kartuz jako ważnego miasta kaszubskiego, pretendującego do miana stolicy Kaszub.

Odpowiedź ze strony kartuskiego magistratu przyszła po niemalże roku – 20 października, po ponownym skierowaniu oficjalnego dokumentu do Burmistrza Kartuz z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Jak informuje nas Katarzyna Kankowska-Filipiak – przedstawicielka Młodych Kaszubów, otrzymana odpowiedź nie może być uznana za satysfakcjonującą.

– Odpowiedź na zapytanie otrzymaliśmy 20 października 2017 roku, jednak z jej treści nie wynika jaki jest faktyczny stan sprawy – mówi Katarzyna Kankowska-Filipiak. – Odpowiedź jest jedynie informacją o tym, że zbierane są oferty (propozycje) nazw dla tych rond i ulicy. Większość z tych propozycji (jeżeli nie wszystkie) zgłaszane są przez pojedyncze podmioty. Wniosek złożony przez Młodych Kaszubów 19 listopada 2016 był głosem 160 osób zebranych podczas Kongresu, reprezentantów całej inteligencji kaszubskiej z Kaszub i okolic – wszystkich młodych, którym na sercu leży dobro i przyszłość Kaszub – zauważa przedstawicielka Młodych Kaszubów.

Według Katarzyny Kankowskiej-Filipiak blisko rok lekceważenia wniosku świadczy o spychaniu inicjatyw młodych na dalszy plan.

– Brak odpowiedzi na złożony wniosek przez prawie rok, a także bardzo ogólnikowa odpowiedź na złożone przez Młodych Kaszubów zapytanie dotyczących wniosku ugruntowują młodych Kaszubów w przekonaniu, że głos młodej inteligencji kaszubskiej w większości części Kaszub nie jest brany pod uwagę lub jego znaczenie dla całości sprawy jest mało ważne – stwierdza gorzko przedstawicielka Młodych Kaszubów. – W takim przypadku jak mówić, pisać o przyszłości Kaszub, ich rozwoju kiedy inicjatywy młodych spychane są na dalszy plan – tak jak w przypadku nazw rond i ulicy w Kartuzach – podsumowuje.

Fot. archiwum

Burmistrz Kartuz: Projekty może w 2018 r.

Również nasza Redakcja skierowała zapytanie do Urzędu Miejskiego w Kartuzach oraz Burmistrza Kartuz z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. W odpowiedzi otrzymaliśmy zapewnienia ze strony kartuskiego włodarza, że Młodzi Kaszubi odpowiedź otrzymali – ustnie.

– Odpowiedź na wniosek padła w dniu 19 listopada 2016 r. podczas I Kongresu Młodych Kaszubów w trakcie rozmowy z Burmistrzem Kartuz – Mieczysławem Grzegorzem Gołuńskim – informuje nas urząd miejski.

Magistrat tłumaczy się także skupieniem swoich działań wokół zmianie nazw ulic, placówek oraz innych obiektów użyteczności publicznej w związku z ustawą o dekomunizacji.
Jak twierdzi Mieczysław Grzegorz Gołuński, gmina Kartuzy zadba o odpowiednie uhonorowanie proponowanych przez Młodych Kaszubów postaci.

– Pragniemy, aby projekty uchwał o nadanie nazwy ulicy lub ronda na sesję Rady Miasta Kartuzy zostały złożone w szczególnym historycznym momencie, który uhonoruje odpowiednio proponowanych patronów, co może nastąpi w 2018 r. – stwierdza Burmistrz Kartuz.

Do sprawy będziemy wracać.

Wniosek o nadanie imion rondom i ulicy w Kartuzach
podczas I Kongresu Młodych Kaszubów 19.11.2016

W historyczny dzień I Kongresu Młodych Kaszubów, który odbywa się w Kartuzach, składamy wniosek o nadanie nowym rondom w Kartuzach oraz ulicy je łączącej.

1. Łącznik pomiędzy rondami wnioskujemy nazwać imieniem Karola Kreffta – pierwszego powojennego Starosty Kartuskiego, współzałożyciela Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, przed wojną bliskiego Przyjaciela Aleksandra Majkowskiego, obecnie patrona naszego klubu „Cassubia” – głównego organizatora Kongresu Młodych.
Ronda proponujemy nazwać imionami jego przyjaciół i najwierniejszych uczniów Aleksandra Majkowskiego, czyli:

2. Aleksandra Labudy – wybitnego pisarza kaszubskiego, przedwojennego słynnego felietonistę kartuskiego pisma „Zrzesz Kaszëbskô”. Pamięć o felietoniście Labudzie przetrwała do czasów współczesnych. W bezpośredni sposób nawiązywał do nich Augustyn Klemens Hirsz, który za Labudą przyjął pseudonim „Pòsobnik Gùczowégò Macka”;

3. Jana Trepczyka – znakomitego poetę kaszubskiego, redaktora „Zrzeszë Kaszëbsczi”, autora wielkiego słownika kaszubskiego, kompozytora, twórcę wielu dzieł muzycznych, np. słynnej „Kaszëbskô Królewô”.

Obaj pisarze urodzili się na terenie Gminy Kartuzy w Mirachowie (Labuda) i Stryszej Budzie (Trepczyk). Obaj rozpoczynali swą karierę dziennikarską, publicystyczną i organizacyjną w Kartuzach, w których w 1929 roku zawiązali Zrzeszenie Regionalne Kaszubów. Na czele tej organizacji stanął Aleksander Majkowski (patron kartuskiego szpitala, ulicy i zespołu szkół), A. Labuda został wiceprezesem, zaś J. Trepczyk sekretarzem organizacji. W dniu zawiązania organizacji wywiesili oni po raz pierwszy publicznie kaszubską czarno-żółtą flagę, o czym przypomniał – na tej sali – burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński podczas uroczystości 60-lecia Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Kartuzach.
Pomysł nadania imion rondom i ulicy jest hołdem dla tych wybitnych postaci tak ściśle związanych z Kartuzami.

W imieniu wszystkich Uczestników I Kongresu Młodych Kaszubów podpisali jego Moderatorzy i Organizatorzy:
Dariusz Majkowski,Mariusz Szmidka, Elżbieta Pryczkowska, Karolina Serkowska, Robert Groth, Magdalena Kamińska, Iwona Makurat, Sławomir Serkowski, Edyta Klasa, ks. Leszek Jażdżewski, Paweł Ruszkowski, Rafał Rompca, Andrzej Busler, Anna Cupa, Piotr Kowalewski, Weronika Pryczkowska, Adam Hebel, Eugeniusz Pryczkowski

Wniosek został złożony na ręce burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Kartuzach Andrzeja Pryczkowskiego.

Ponowny list skierowany do władz Kartuz z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie kaszubskich patronów Fot. nadesłane

2
Dodaj komentarz

avatar
1500
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
dropsAdóm Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Adóm
Gość
Adóm

Në kò tej trzimiemë za słowò i mómë nôdzejã, że to pùdze do przódkù. Niezanôleżno òd tegò kaszëbskô rewòlucjô robi pòkrok!

drops
Gość
drops

czy młodym rzeczywiście tak zależy ?Wątpię..Podani kandydaci na patronów rond i ulicy są już upamiętnieni w wielu miejscach na kaszubach.A może by tak założyciel klasztoru,czy fundator ?