Wiecha, kamień węgielny, akt erekcyjny i bardzo “inwestycyjny” tort – rozbudowa szkoły w Pomieczynie ma się dobrze (FOTO)

0
fot. D. Kaszubowska

Trwa rozbudowa szkoły w Pomieczynie. Tuż obok budynku starej szkoły powstała nowa część, w której znajdzie się aż osiem sal lekcyjnych z zapleczem sanitarnym oraz oddział przedszkolny. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, być może już w roku szkolnym 2018/2019 wejdą tu pierwsi uczniowie.

Podpisanie aktu erekcyjnego, wmurowanie kamienia węgielnego, zawieszenie wiechy nad nową częścią szkoły oraz poświęcenie nowej biblioteki szkolnej z czytelnią – taka wyjątkowa poczwórna uroczystość odbyła się 6 listopada w Szkole Podstawowej w Pomieczynie. Rozbudowa szkoły to chyba najbardziej wyczekiwana przez większość mieszkańców inwestycja. Wszak Szkoła Podstawowa w Pomieczynie to druga z największych placówek w gminie Przodkowo.
– W naszej szkole jest obecnie 214 uczniów, a ich liczba systematycznie się zwiększa. Według prognoz mówi się nawet o podwojeniu tej liczby w najbliższych latach. Obecny budynek od dawna jest już dla nas zbyt ciasny. Marzyliśmy o większej szkole, a teraz to marzenie staje się faktem. Dzięki wykonawcom budynek rośnie w ekspresowym tempie. Planowane otwarcie w przyszłym roku szkolnym wydaje się coraz bardziej realne – mówiła z radością dyrektor Violetta Karnowska.
Radość tę podzielali zaproszeni goście, w tym m.in. europoseł Michał Marusik, przewodniczący rady powiatu Mieczysław Woźniak, wójt gminy Przodkowo Andrzej Wyrzykowski, radny gminy Przodkowo Franciszek Walkusz, dyrektorowie szkół i przedszkoli z gminy Przodkowo, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Pomieczynie ks. Henryk Zieliński, właściciel firmy Bell-Dom Piotr Belgrau, zaprzyjaźnieni przedstawiciele lokalnych firm oraz rodzice, nauczyciele i uczniowie klas od czwartej wzwyż. Szkolny chór pod opieką Marii Krauza i Anny Konkol przygotował przedstawienie, by w ten sposób podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do rozbudowy szkoły. Mali artyści śpiewali piosenki i recytowali wiersze. Wręczyli również kwiaty wójtowi.
– Od dłuższego czasu sen z powiek spędzała mi myśl, że ten budynek nie spełnia już standardów. Pragnęliśmy to zmienić, by uczniowie mieli jak najlepsze warunki do zdobywania wiedzy i rozwijania pasji. Te marzenia o większej szkole zaczynają się teraz ziszczać. Będziemy się starać, by nowa część szkoły została otwarta już w roku szkolnym 2018/2019, ale nie mogę obiecać, bo wszystko zależy od przyznanych nam środków – tłumaczył wójt gminy Andrzej Wyrzykowski.
Początkowo inwestorzy spotkali się z kilkoma poważnymi problemami. Pierwszym z nich było to, że żadna firma nie zgłosiła się do przetargu na rozbudowę szkoły. Ostatnio podobno zdarza się to często w każdej gminie. Z lekką obawą ogłoszono więc drugi przetarg. Gdy wreszcie zgłosiła się firma Bell-Dom Usługi Budowalne Piotr Belgrau, to gmina przyjęła jego ofertę, mimo iż cena była wyższa niż posiadane środki. Na szczęście resztę udało się pozyskać z rezerwy celowej budżetu państwa. A firma spisała się na medal – w sierpniu na plac budowy wjechał ciężki sprzęt, a już pod koniec października w tym miejscu wznosił się budynek w stanie surowym. Zakończenie prac przewidywane jest na grudzień, ale być może uda się dokonać tego szybciej, bo roboty postępują z trzytygodniowym wyprzedzeniem. Później przyjdzie kolej na wykończenie pomieszczeń, m.in. otynkowanie, malowanie, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania oraz umeblowanie.
Po oficjalnym odczytaniu aktu erekcyjnego przez dyrektor Violettę Karnowską oraz podpisaniu go przez obecnych gości, wszyscy wyszli na zewnątrz, by wmurować kamień węgielny w fundament nowo wybudowanej części szkoły. Przedstawiciele samorządów, placówek oświatowych, wykonawców, a także delegacja uczniów i wszyscy chętni kolejno chwytali za kielnię i wrzucali cement na kapsułę z aktem erekcyjnym. Następnie goście wspięli się na najwyższe piętro budynku, gdzie ksiądz proboszcz Henryk Zieliński poświęcił zwisającą z dachu wiechę. Później wycieczka znów powędrowała do szkoły, by podziwiać wybudowaną nad łącznikiem nową bibliotekę szkolną z czytelnią. Odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi oraz poświęcenie pomieszczenia. Póki co salę tę zajmie jedna z klas gimnazjalnych, która nie ma swojego kąta w szkole. Na zakończenie wszyscy udali się na poczęstunek, gdzie okrzyki zachwytu wzbudził olbrzymi tort w kształcie… szkoły w Pomieczynie.

Tekst i foto: D. Kaszubowska / opr. P.CH.

Dodaj komentarz

avatar
1500