W twoim sklepie, szkole, czy firmie mówi się po kaszubsku? Odbierz naklejkę i certyfikat!

0
Fot. nadesłane

Na ciekawy pomysł promocji „żywej kaszubszczyzny” wpadli Młodzi Kaszubi. „Tu gôdómë pò Kaszëbskù”, bo tak nazywa się ten projekt, ma na celu pokazanie, że w danych miejscach: sklepach, szkołach, siedzibach firm można porozumieć się w języku kaszubskim.

Charakterystyczna żarówka z rozchodzącymi się na boki „falami” oraz napis w języku kaszubskim, że tutaj można porozumieć się w języku kaszubskim. Takie naklejki już wkrótce pojawią się w miejscach, w któych swobodnie będzie można pogadać po kaszusbku.

Jak zaznacza Katarzyna Kankowska-Filipiak, prezes Młodych Kaszubów, pomysł miał na celu pokazanie się z językiem kaszubskim na zewnątrz.

– Projekt „Tu gôdómë pò Kaszëbskù” jest inicjatywą Młodych Kaszubów, która zrodziła się przede wszystkim z potrzeby wyjścia języka kaszubskiego poza mury domów, w który język ten jest nadal żywy – stwierdza.

Projekt Młodych Kaszubów skierowany jest do wszystkich podmiotów, w których właściciele, pracownicy, obsługa, itd. mówią w języku kaszubskim, m.in. szkoły, przedszkola, sklepy, restauracje, urzędy, firmy usługowe, itd. W ten sposób Młodzi Kaszubi chcą zachęcić osoby wciąż mówiące po kaszubsku do posługiwania się w tym języku także w miejscach publicznych.

– Chcielibyśmy, aby informacja o tym, że w danym miejscu mówi się w języku kaszubskim pobudzała, osoby mówiące w tym języku, do wykorzystywania go nie tylko w warunkach domowych czy relacjach koleżeńskich, ale też w miejscach publicznych. Głównym celem projektu jest pobudzenie Kaszubów do używania języka w życiu publicznym, społecznym – tłumaczy Katarzyna Kankowska-Filipiak.

Dodatkowo naklejki wraz z certyfikatami poza funkcją informacyjną miałyby być również swoistą reklamą dla miejsc, w których pracownicy i właściciele firm mówią w języku kaszubskim.

Jak stwierdza Katarzyna Kankowska-Filipiak, logo projektu interpretować można na dwa sposoby.

– W jednej strony jest to święcąca żarówka, z drugiej zaś rozchodzący się dźwięk z mikrofonu. Zarówno mikrofon, jak i żarówkę interpretować można tutaj jako światło, głos podkreślający – „tak tu możesz mówić po kaszubsku” – opowiada prezes Modych Kaszubów.

Naklejki dostępne są u członków stowarzyszenia (email: mlodikaszebi@gmail.com) i w banińskim oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Dodaj komentarz

avatar
1500