W przyszłym roku pojedziemy rowerem metropolitalnym

0
Fot. Urząd Marszałkowski województwa Pomorskiego

Dzięki realizacji projektu w 14 gminach województwa powstanie prawie 8 tys. stojaków, a mieszkańcy będą mogli wypożyczyć ok. 3,5 tys. rowerów. Wśród nich znajdą się Kartuzy, Sierakowice, Somonino, Stężyca i Żukowo. 

 

Podczas odbywającego się w Gdańsku Kongresu Smart Metropolia, 14 listopada 2017 r. marszałkowie Mieczysław Struk oraz Wiesław Byczkowski podpisali z partnerami projektu umowę na dofinansowanie budowy systemu roweru metropolitalnego. Projekt o wartości ponad 20 milionów złotych został dofinansowany kwotą ponad 17 milionów złotych.

Jak powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego: – To historyczna chwila. Do tej pory z zazdrością patrzyliśmy na kraje zachodnie, podziwiając jak rozwijają one transport rowerowy. Dziś przystępujemy do budowy najbardziej zaawansowanego systemu rowerowego w Europie. Wieżę, za kilka lat to nam, mieszkańcom Pomorza, wszyscy będą zazdrościć takich nowoczesnych rozwiązań.

Rowerem do pracy i na zakupy

Dzięki inwestycji będziemy mogli sprawniej i łatwiej przemieszczać się po metropolii na rowerze oraz środkami transportu zbiorowego, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia liczby osób korzystających na co dzień z roweru i komunikacji miejskiej. W perspektywie jest też odkorkowanie miast i promocja bardziej ekologicznych stylu życia.

Stacje rowerowe umożliwią sprawną komunikację z węzłami przesiadkowymi, w których podróżni będą mogli przesiąść się z roweru na tramwaj, autobus, pociągi PKM/SKM lub własny samochód. Kompleksowy rozwój systemu transportu zbiorowego w pomorskiej metropolii – rozwój węzłów przesiadkowych, stworzenie sytemu rowerowego oraz biletu metropolitalnego – ma w niedalekiej przyszłości znacznie poprawić sprawność transportu publicznego, co bezpośrednio wpłynie też na skrócenie czasu przejazdu i podniesie jego komfortu.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Potrzebna infrastruktura

Projekt „Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego” w imieniu 14 gmin wykona Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMG-G-S). Stacje rowerowe powstaną w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie, Pucku, Redzie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Władysławowie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim oraz Rumi.

Pieniądze z RPO WP 2014-2020 potrzebne są na zakup niezbędnej infrastruktury, sytemu informatycznego z mobilną aplikacją do wypożyczeń i rezerwacji rowerów czy chociażby budowę parkingów rowerowych. W planach jest też integracja systemu z systemami biletowymi obowiązującymi na terenie obszaru metropolitalnego. Zakłada się, że z efektów projektu rocznie skorzysta ponad 41 tys. osób. Pilotaż systemu zaplanowany jest na jesień 2018 r., a ostatecznie rowerami metropolitarnym przyjedziemy się latem 2019 r.

Info i foto: UM w Gdańsku / opr. KC

Dodaj komentarz

avatar
1500