W Chmielnie odsłonięto tablicę upamiętniającą Króla Kaszubów

0
Fot. Karina Cierocka

W ubiegłą sobotę 18 listopada odsłonięto w Chmielnie tablicę upamiętniającą postać Karola Kreffty, zwanego Królem Kaszubów. Uroczystość związana była z odbywającym się tego dnia I Międzykongresowym Zjazdem Młodych Kaszubów.

 

“Założyciel studenckiego koła “Cassubia” w Warszawie, powojenny Starosta Kartuski i ojciec partów Zrzeszenia Kaszubskiego w Chmielnie i Żukowie KAROL KREFFT (15.06.1907 – 28.10.1995) zwany Królem Kaszubów”. Tablicę o takiej treści w języku kaszubskim można zobaczyć w Chmielnie. Jej uroczyste odsłonięcie odbyło się w przeddzień pierwszej rocznicy I Kongresu Młodych Kaszubów, a także w dzień I Międzykongresowego Zjazdu Młodych Kaszubów, który odbył się w chmieleńskim Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Senator RP Kazimierz Kleina, Starosta Kartuski Janina Kwiecień, Wójt Gminy Chmielno Jerzy Grzegorzewski, Eugeniusz Pryczkowski oraz przedstawiciele rodziny Karola Kreffty.

Fot. Karina Cierocka

Warto zaznaczyć, że chociaż postać i działalność Karola Krefft związana jest przede wszystkim z gminą Żukowo, to urodził się właśnie na terenie gminy Chmielno, a dokładniej w Zaworach. Dlatego też zdecydowano, aby tę wyjątkową dla kaszubskiej kultury postać uhonorować także w Chmielnie. Wespół z Leonem Neclem uznawani są także za założycieli chmieleńskiego partu ówczesnego Zrzeszenia Kaszubskiego. Pamiątkową tablicę można podziwiać na budynku chmieleńskiego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Fot. Karina Cierocka

Od kilku lat trwają usilne działania mające na celu przywrócenie pamięci o tym jednym z najwybitniejszych kaszubskich intelektualistów. Karol Krefft stał się wzorem zwłaszcza dla młodego pokolenia Kaszubów, którzy w jego osobie widzą symbol walki o zachowanie kaszubskiej tożsamości, kultury i języka.

Dodaj komentarz

avatar
1500