Od marca nie zrobimy zakupów w niedzielę. Sejm uchwalił zakaz handlu

0
Fot. archiwum

Sejm uchwalił w piątek ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Zmiany rozpoczną się od 1 marca 2018 r.

W trakcie prac nad ustawą przyjęto szereg poprawek. Pierwsza z nich przesuwa wejście w życie ustawy na 1 marca 2018 r. Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia, od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele z pewnymi odstępstwami.

Ponadto poprawki doprecyzują m.in. kwestię ograniczenia handlu na stacjach benzynowych czy dworcach kolejowych. Jedna z poprawek wyłączy z zakazu sklepy internetowe.

Inna poprawka poszerza katalog podmiotów wyłączonych z tego zakazu m.in. o piekarnie, cukiernie i lodziarnie. Zakaz nie będzie także obowiązywać na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 254 posłów, przeciwko było 156, 23 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ “Solidarność”.

Jak zapewniał nas w wywiadzie Poseł RP Janusz Śniadek – orędownik zakazu handlu w niedzielę, pracownicy z pewnością nie będą musieli martwić się o swoje zarobki i miejsca pracy.

– Jedynym zagrożeniem i podstawą do zwolnień byłby znaczący spadek obrotów w sklepach liczony w dłuższym okresie czasu, np. miesiąca. Uważam, podobnie jak Solidarność i inne związki, że taki spadek nie nastąpi bo wzrosną obroty w inne dni. W Polsce rosną zarobki, a w ślad za tym siła nabywcza i konsumpcja. Ponadto w handlu, i nie tylko, w związku ze spadkiem bezrobocia, obserwujemy rosnący deficyt pracowników.Gdy pytałem o ograniczanie handlu przypadkowo napotkane Panie przy kasach w dużych sklepach, to chciały wolnych niedziel i nie obawiały się utraty pracy – argumentował poseł Janusz Śniadek.

 

Dodaj komentarz

avatar
1500