Jak pracować z uczniami słabowidzącymi? Konferencja w kartuskiej bibliotece

0
fot. nadesłane

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kartuzach odbyła się konferencja pod tytułem ,,Potrzeby ucznia słabowidzącego w edukacji wczesnoszkolnej”, która zorganizowana została w ramach współpracy Biblioteki Publicznej z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Kartuzach. W konferencji wzięło udział ponad 60 nauczycieli z powiatu kartuskiego oraz rodziców.

Podczas spotkania prelekcję wygłosiła Magdalena Korewa – Łubniewska, pedagog, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dzieci z dysfunkcją wzroku, pracownik Polskiego Związku Niewidomych w Gdańsku. Dzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy z dziećmi słabowidzącymi, przedstawiając m.in. sposoby na ułatwienie nauki dzieciom, które sama wykorzystuje. Zaprezentowała także symulatory, dzięki którym przybyli rodzice oraz pedagodzy mogli spojrzeć na otaczający świat „oczami” dzieci z różnorakimi wadami wzroku, a także lupy i linijki, które wspomagają dzieci w procesie kształcenia.
Prelegentka przedstawiła przybyłym wydawnictwa, które posiadają odpowiednio dostosowaną czcionkę do potrzeb dzieci słabowidzących. Zwróciła także uwagę na dostosowanie szkół do potrzeb dzieci z wadą wzroku. Za pomocą zdjęć zaprezentowała odpowiednie rozwiązania oznakowania schodów, wind czy szklanych drzwi. Takie rozwiązania znacząco wpływają na poprawę poruszania się dzieci po budynku i zwiększają ich bezpieczeństwo.
Następnie Emilia Pakur – pracownik Biblioteki Publicznej w Kartuzach zaprezentowała audiobookową ofertę Powiatowego Punktu Książki Mówionej oraz Czytaka, czyli urządzenia do odtwarzania cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i niedowidzących.
Po zakończonej konferencji zainteresowani skorzystali z możliwości konsultacji z prelegentkną oraz diagnostami i terapeutami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kartuzach.

Info i foto: Biblioteka w Kartuzach / opr. P.CH.

fot. nadesłane

Dodaj komentarz

avatar
1500