Kaszubianki z Bursztynowym Mieczykiem, a Fundacja Skansenu Pszczelarskiego z nagrodą ministra! (FOTO)

0
Fot. Karina Cierocka

Stowarzyszenie „Kaszubianki” z Kamienicy Szlacheckiej i Fundacja Skansenu Pszczelarskiego w Żukowie triumfowały na uroczystej gali Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku. To cenne wyróżnienie przyznawane jest za działalność społeczną.

W ubiegły piątek 1 grudnia w auli Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się uroczysta gala Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego. To prestiżowe wyróżnienie co roku przyznawane jest najprężniej działającym organizacjom, stowarzyszeniom i fundacjom, a także społecznikom, którzy każdego dnia pracują społecznie na rzecz danej inicjatywy, swojej społeczności, czy walczą z nierównościami.

W tym roku w gronie laureatów znalazły się aż dwie organizacje z terenu powiatu kartuskiego. Nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Fundacja Skansenu Pszczelarskiego w Żukowie. Wyróżnienie i nagrodę w wysokości 10 000 zł odebrał Marian Jeliński – jej prezes. Fundacja od lat działa na rzecz promowania dziedzictwa, jakim jest haft kaszubski szkoły żukowskiej.

Fot. Karina Cierocka

Obywatelską Nagrodę Bursztynowego Mieczyka 2017 im. Macieja Płażyńskiego – najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez społeczność całego Pomorza otrzymało Stowarzyszenie „Kaszubianki”. Pań z Kamienicy Szlacheckiej nie trzeba nikomu przedstawiać. Od lat działają na rzecz promocji regionu, ale także poprzez szereg działań zrzeszają lokalną społeczność. Znane ze swojej pomysłowości i zaangażowania triumfują na turniejach Kół Gospodyń Wiejskich.

Fot. Karina Cierocka

Nagroda Bursztynowego Mieczyka, której idea i koncepcja realizacji została przygotowana przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych przyznawana jest od 1994 roku. Od początku zyskała uznanie i wsparcie ówczesnego wojewody gdańskiego Macieja Płażyńskiego. Między innymi dlatego obecnie nosi ona imię tego właśnie patrona.

Nagroda Bursztynowego Mieczyka była pierwszym tego typu przedsięwzięciem w skali kraju i nadal stanowi przykład uznania dla działań organizacji pozarządowych w formie nagrody na szczeblu regionalnym. Od roku 1999 inicjatywę tę wspiera również Marszałek Województwa Pomorskiego, który wspólnie z Wojewodą Pomorskim promuje i współfinansuje to przedsięwzięcie.

Dodaj komentarz

avatar
1500