Kartuzy. Uczcili rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (FOTO)

0
Fot. Karina Cierocka

Przy obelisku Danuty Siedzikówny ps. Inka w Kartuzach odbyły się uroczystości związane z kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Kwiaty przy pomniku złożyli przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie oraz członkowie organizacji patriotycznych.

Na miejscu wszystkich obecnych przywitał Kazimierz Socha-Borzestowski – popularyzator historii oraz działacz społeczny z Kartuz. Pokrótce przybliżył przybyłym historię Polski lat 70 i 80, a także wprowadzenia 1 grudnia 1981 roku stanu wojennego przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, która kierowana była przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Jak zaznaczył Kazimierz Socha-Borzestowski, w tych wydarzeniach brały udział także osoby z powiatu kartuskiego.

–  W wydarzeniach z grudnia 70 brali udział także nasi mieszkańcy – Ludwik Piernicki z Goręczyna, który został zastrzelony w tył pleców. To bardzo znamienne, a miał zaledwie 20 lat. Drugą taką osobą był Brunon Drywa – mieszkaniec gminy Sierakowice. Również on został zamordowany – przemawiał.

 

Kazimierz Socha-Borzestowski zaznaczył, że obecnie trwają działania mające na celu odnalezienie osób z powiatu kartuskiego, a które brały udział w wydarzeniach nie tyko grudnia 70, ale także tych późniejszych.

– Myślę, że w przyszłym roku te osoby będą tu z nami obecni. Już teraz gościmy na miejscu działaczy Solidarności. Nie tych z pierwszych stron gazet, ale odgrywających jakże ważną rolę w tworzeniu wolnej Polski – mówił K. Socha-Borzestowski.

Głos zabrał też Mieczysław Grzegorz Gołuński – Burmistrz Kartuz. Swoje słowa skierował przede wszystkim do obecnej na miejscu młodzieży.

– Wy jako młodzież znacie te wydarzenia z historii, natomiast nasze pokolenie to przeżyło. Były to czasy ciężkie, ale jednoczyły nas jako ludzi do tego, żeby walczyć o równą i niepodległą Polskę – mówił Burmistrz Kartuz.

Stan wojenny w Polsce obowiązywał w latach 1981–1983 . Został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Natomiast zawieszono go 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością” a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.

 

Dodaj komentarz

avatar
1500