W Chmielnie działa już kino! Jest tuż „za rogiem”

0
Fot. Piotr Chistowski

Czasami będąc kinowymi maniakami nie po drodze jest nam udać się do kina w stronę Trójmiasta. Tutaj na ratunek przychodzi nowe kino w Chmielnie. Profesjonalne zaplecze, bogaty repertuar i unoszący się jeszcze zapach świeżości. O sieci „Kino za rogiem”, sali kinowej w Chmielnie, a także o dostępie do kultury w mniejszych miejscowościach z Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie Edytą Klasa oraz pracownicami ośrodka rozmawia Piotr Chistowski.

– Kino za Rogiem w Chmielnie ulokowane jest w centrum miejscowości, w budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Przytulna sala kinowa jest doskonałym miejscem do oglądania filmów w wysokiej jakości obrazu i dźwięku. W kinie dostępne są wygodne, miękkie fotele, w tym dwie dwuosobowe kanapy, a także bardzo wygodne worki sako, uwielbiane nie tylko przez dzieci. Bilety na seanse można kupić już od 5 zł. Repertuar Kina w Chmielnie obejmuje produkcje fabularne, dokumenty i filmy animowane. W programie znajdują się zróżnicowane cykle tematyczne przeznaczone zarówno dla koneserów, dla najmłodszych, jak i tych, którzy w kinie szukają rozrywki i chwili wytchnienia od codzienności – czytamy na stronie sieci „Kino za rogiem”.

O tym, czy jest tak, jak mówią organizatorzy postanowiłem dowiedzieć się samemu. Na miejscu, a więc w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie spotkałem się z dyrektorem ośrodka Edytą Klasa.

Fot. Piotr Chistowski

Wszystko rozpoczęło się od audycji w radiu

Kino w Chmielnie powstało w ramach sieci „Kino za rogiem”. To inicjatywa Grzegorza Molewskiego – twórcy Telewizji Kino Polska oraz nowatorskiego projektu KinoRP, w ramach którego jest dokonywana cyfrowa rekonstrukcja kanonu polskiego kina. Jak do przedsięwzięcia dołączył GOKSiR w Chmielnie?

– W takich sprawach rządzi przypadek. Siedziałam w samochodzie i czekałam na córkę. W radiu leciała audycja, której gościem był dyrektor kina w Cieplewie. Opowiadał tam właśnie o całej inicjatywie i sieci kin. Przypomniało mi się wtedy, jak byłam przy którejś okazji w tamtejszym kinie i bardzo mi się tam spodobało. Po powrocie do domu wyszukałam informację o sieci „Kino za Rogiem” i wszystko się już potoczyło – opowiada o początkach zrodzenia się tego pomysłu Edyta Klasa.

Minął pewien czas, wiele projektów, dofinansowań, trudnych decyzji i prac. Ostatecznie jest – Kino w Chmielnie stało się faktem!

Fot. Piotr Chistowski

Patron kina w Chmielnie mógł być tylko jeden

Myśląc film, bądź kino to z Chmielnem kojarzy się tylko jedna postać – Zbigniew Cybulski. Nowe kino w Chmielnie działać będzie właśnie z nim, jako patronem. Aktor zasłynął m.in. z takich kultowych filmów, jak „Popiół i diament”, czy „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Polakom zapadł w pamięci nie tylko z wybitnych ról, ale również kontrowersyjnego stylu życia.

Jego losy mocno złączone były także z Chmielnem. To tam w 1960 roku wyprawił swoje huczne wesele z Elżbietą Chwalibóg. Zmarł w 1967 roku we Wrocławiu. Wpadł pod koła pociągu i w wyniku poniesionych obrażeń zmarł w szpitalu.

Jak zapowiada Edyta Klasa, czeka nas niedługo cykl spotkań z filmami w których grał Zbigniew Cybulski. Wiele z nich po rekonstrukcji świetnie oglądać się będzie na dużym ekranie. Będzie to także niebagatelna okazja, aby lepiej poznać patrona kina i jego filmografię.

Bardzo przystępna cena i seanse na życzenie

Co ważne, kino w Chmielnie kusi. Przede wszystkim bardzo niską ceną biletów. Na seans w profesjonalnej sali z dobrą jakością dźwięku i obrazu zapłacimy zaledwie 5 złotych. To nie jest wygórowany wydatek, a bardzo konkurencyjny, gdy szukamy wieczornej rozrywki.

Dodatkowo, jeżeli towarzystwo obcych osób na sali jest nam nie w smak, istnieje możliwość zarezerwowania seansu na życzenie. Płacimy w takim przypadku za wynajem sali, a film wybieramy ze strony internetowej sieci „Kino za Rogiem”. Tam dostępny jest formularz zgłoszeniowy. Zatem nic trudnego, a możemy obejrzeć film w towarzystwie bliskich nam osób.

Jest to także alternatywa do organizacji spotkań z przyjaciółmi, czy też urodzin.

Nie tylko kino…

Kino „Za Rogiem” w Chmielnie oferuje nie tylko seanse filmowe. W najbliższym czasie działać będzie tuż obok kawiarenka. Tam czekać na nas będzie przepyszne ciasto, kawa i herbata, a to wszystko w klimacie typowo filmowym ze śmiejącym się do nas Charlie Chaplinem.

Oprócz tego, dla najmłodszych, kino oferuje specjalne warsztaty. Dostosowane są do aktualnego zapotrzebowania. Niedawno dzieciaki, które odwiedziły kino brały udział m.in. w warsztatach plastycznym „Bombkino”, a uczestniczący w seansach biorą udział w Mannequin challenge. A to zaledwie początek pomysłów organizatorów.

Fot. GOKSiR w Chmielnie

Kultura dla każdego

Jak pokazuje przykład sali kinowej w Chmielnie, seansów plenerowych w Kartuzach, czy Kina „Radunia – Reaktywacja” w Żukowie, kino jest jest już jedynie domeną wielkich miast. Powstanie takich sal to szansa, aby kontakt z kulturą masową, a czasami i elitarną w różnych wydaniach – miał każdy.

– Dla osób stąd, wyjazd do kina to czasami prawdziwa wyprawa na cały dzień. Takie kino, które powstało w naszym ośrodku jest idealnym rozwiązaniem. Bilety są w dobrej cenie, a filmy nie są aż tak stosunkowo stare. Do tego dodajmy internet, platformy filmowe w naszych telewizorach… Kultura trafia coraz mocniej i częściej do każdego – przyznaje Edyta Klasa.

Aktualny repertuar śledzić można na profilu kina „Za Rogiem” w Chmielnie na Facebooku.

Fot. GOKSiR w Chmielnie

Dodaj komentarz

avatar
1500