Słup pośrodku nowej drogi na trasie Maks-Sznurki. Inspektor uspokaja

0
Fot. Facebook (Inżynierowie Budownictwa Pomorza)

W miniony weekend internet obiegło zdjęcie słupa elektrycznego stojącego pośrodku nowo budowanej drogi Maks-Sznurki w gminie Chmielno. Nie jest to jednak błąd. Jak zapewnia inspektor nadzoru inwestycji, słup zniknie zanim nałożone zostaną kolejne warstwy nawierzchni.

Malownicza droga na trasie Maks – Sznurki, nowy asfalt, a pośrodku… słup elektryczny. Takie zdjęcie pojawiło się w ubiegłą środę na facebookowej grupie Inżynierowie Budownictwa Pomorze i zostało udostępnione blisko 500 razy. „Fotomontaż”, „zemsta projektanta”, „nowy sposób na uspokojenie ruchu” – komentowali internauci. Prawda jednak jest inna i powinna uspokoić mieszkańców i kierowców podróżujących tą trasą.

– Inwestycja jeszcze trwa i nie została zakończona – uspokaja inspektor zajmujący się inwestycją – Karol Kotłowski. – Procedury uzyskania zezwoleń na przebudowę sieci elektrycznej są dosyć długie, trzeba podpisać umowę trójstronną, natomiast wykonawca rozpoczął już roboty drogowe i aby nie uległy one zniszczeniu, wykonawca „objechał” słup pierwszą warstwą bitumiczną. Przed ułożeniem kolejnej warstwy tzw. ścieralnej słup już z pewnością zostanie usunięty. Warstwa ścieralna będzie już bez żadnych dur, szwów, czy słupów w drodze – uspokaja inspektor Karol Kotłowski.

Jak tłumaczy inspektor, słup elektryczny nie infrastrukturą podziemną i można go przełożyć w każdej chwili. Inaczej byłoby w przypadku chociażby kabli.

– Jeżeli są kolizje z tym, co jest w ziemi, na przykład z kablami, to wykonuje się tego typu prace jeszcze przed ułożeniem pierwszej warstwy bitumicznej. Natomiast słup nie należy do infrastruktury podziemnej i można przełożyć go w każdej chwili. Technologia warstwy bitumicznej na to pozwala – zapewnia Karol Kotłowski.

Mieszkańcy i kierowcy mogą więc odetchnąć z ulgą i już pod koniec września cieszyć się z kompletnej, nowej drogi bez słupa na jej środku.

Warto przypomnieć, że inwestycja jest realizowana dzięki dofinansowaniu z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Przetarg na jej realizację wygrała firma KRUSZYWO Sp. z o.o. z Linii. Wartość zadania wynosi 2 844 447,72 zł brutto, a dofinansowanie wyniesie połowę tej sumy. Termin wykonania zadania: do 30.09.2018 r.

Dodaj komentarz

avatar
1500