Kaszubi u stóp swojej Królowej (FOTO)

0
Fot. K. Cierocka

Tysiące Kaszubów i nie Kaszubów przybyło w minioną nadzielę do stóp swojej najdroższej Matki, aby zawierzyć Jej swoje troski, radości i wybłagać przez Jej wstawiennictwo potrzebne łaski. Uroczystą sumę pontyfikalną odprawił pasterz diecezji pelplińskiej – bp dr Ryszard Kasyna.

Do swojej Matki pielgrzymi z najdalszych zakątków Kaszub przybywali autokarami, rowerami, a także pieszo. Wszystkich zgromadzonych na placu pielgrzymkowym powitał tradycyjnie gospodarz tego świętego miejsca – ks. kanonik Eugeniusz Grzędzicki – kustosz Sianowskiego Sanktuarium.

Fot. K. Cierocka

– Z wdzięcznością w sercu stajemy dzisiaj w tym Sianowskim Sanktuarium i wpatrujemy się w Maryję jako naszą Matkę i Królową Kaszub i Kaszubów, wspominając jednocześnie 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ukochaną Ojczyznę. Tą uroczystą Mszą Świętą rozpoczynamy ten Wielki Odpust ku czci Matki Boskiej Szkaplerznej, Pani Sianowskiej, który zakończymy za tydzień. W tym czasie u tronu Pani Sianowskiej modlić się będą Kaszubi i nie Kaszubi, różne stany i zawody, młodzi i starzy, wszyscy którym droga jest wiara naszych ojców i cześć Pani Sianowskiej – mówił kustosz Sianowskiego Sanktuarium.

Fot. K. Cierocka

Najdłuższą trasę, liczącą 116 km, musiała przemierzyć XVIII Kaszubska Pielgrzymka z Miastka, która liczyła 70 uczestników. Na pielgrzymi szlak wyszli już w środę. Nieprzerwanie prowadzona jest przez ks. Tadeusza Kantaka. Najliczniejszą pielgrzymką była tradycyjnie już ta z Sierakowic. Uczestniczyło w niej 1500 osób. Licznie do Sianowa przybyli także parafianie z Wygody i Chmielna – było ich aż 1050. Z Kartuz do Sianowa wyruszyło natomiast 500 osób. Łącznie pieszo do Sianowskiego Sanktuarium w 27 grupach zorganizowanych przybyło 5800 osób. Autokarem – 50 osób, rowerowo – 223 osoby oraz pieszo-autokarowo – 70 osób. W zorganizowanych grupach do Sianowskiej Matki przybyły łącznie 6143 osoby.

W homilii skierowanej do pielgrzymów biskup Ryszard Kasyna zwrócił uwagę na chęć dążenia do bliskości z Maryją, która ma zaowocować nawróceniem i miłością.

– Pragniemy przylgnąć do serca naszej Matki, by nasze serca dotknięte Jej miłością, z Bożą pomocą, umiały po prostu bić po Bożemu. By zostały oczyszczone, by weszły na drogę nawrócenia, na drogę miłości – pięknej, pełnej, czystej, której każdy z nas pragnie w sowom życiu, niezależnie na jakim etapie swojego życia jest. Ufamy, że w tym spotkani z Matką, każdy otrzyma to, czego rzeczywiście, po Bożemu pragnie – przemawiał do zgromadzonych na sianowskim placu pielgrzymkowym biskup pelpliński.

Fot. K. Cierocka

Biskup Kasyna dodał także, że poprzez bliskość Maryi w niejednym młodym sercu może pojawić się Boży głos, głos powołania do życia duchownego.

– Ufamy, że również w niejednym młodym sercu zrodzi się odwaga odpowiedzieć na głos Bożego powołania – kapłańskiego, zakonnego, czy misyjnego. Z różnych względów młodym ludziom pewnie trudno jest dzisiaj podjąć decyzję nie tylko w wymiarze powołania kapłańskiego, ale też w innych wymiarach. Do dzisiaj do naszego seminarium w Pelplinie zostało przyjętych 7 kandydatów. My z nadzieją i ufnością modlimy się o kolejne. Może właśnie tutaj dobry Pan Bóg poruszy Wasze serca, aby ta odpowiedź była pozytywna – modlił się biskup.

Sianowskiej uroczystości odpustowe potrwają do przyszłego poniedziałku 30 lipca.

Program odpustu

 

Dodaj komentarz

avatar
1500