Klub Seniora w Garczu działa już blisko miesiąc

0

Wraz z początkiem sierpnia, w budynku świetlicy wiejskiej w Garczu rozpoczyna działalność Klub Seniora. Zgodnie z założeniami ma to być miejsce integrujące lokalną społeczność, ze szczególnym uwzględnieniem osób 60+. Już teraz jest nowocześnie i przytulnie. Władze mają nadzieję, że wkrótce będzie to miejsce tętniące życiem i jeszcze bardziej przyjazne społeczności, niż do tej pory.

– Jest to dla nas szczególny moment, bo po raz pierwszy w historii Gminy Chmielno otwieramy klub dla seniorów – mówiła podczas uroczystego przecięcia wstęgi kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielnie Gabriela Jóskowska. Po tym symbolicznym akcie zaproszeni goście mogli wejść do siedziby Klubu Seniora – pomieszczenia świetlicy wiejskiej w Garczu zaadaptowanej na ten cel. A tam – duży stół w centralnym miejscu, cudne firanki, dywany, szachy, książki i sprzęt multimedialny.

Otwarcie klubu możliwe było dzięki rządowemu programowi. Zadanie publiczne pod nazwą: utworzenie i wyposażenie Klubu „Senior+” współfinansowane jest ze środków otrzymanych w ramach programu Wieloletniego Senior+ na lata 2015-2020. Ze środków rządowych pozyskano na ten cel 25 tysięcy złotych, a dodatkowo nieco ponad 6 tysięcy złotych dołożył chmieleński samorząd. Program ten skierowany jest do osób w wieku 60 lat i więcej i ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby osób starszych.

fot. Michalina Markowska

– Kobiety przechodzące na emeryturę często nie wiedzą, jak wypełnić swój wolny czas, a siedzieć w domu może niekoniecznie chcą. Tutaj można będzie się spotykać i zapełnić swój wolny czas poprzez różne aktywności – spotkania towarzyskie, zajęcia edukacyjne, naukę języków, wyjazdy, czy gimnastykę. To, jakie zajęcia będą się tu odbywały będzie zależało od tego, na jakie formy aktywności będzie zapotrzebowanie i zainteresowanie osób uczestniczących w spotkaniach. Mi osobiście marzą się zajęcia teatralne – mówiła Gabriela Jóskowska.

Swego zadowolenia z otwarcia Klubu Seniora nie krył również włodarz gminy Chmielno.
– Chciałbym, żeby to piękne, odnowione pomieszczenie wykorzystywane było nie tylko przez seniorów, ale również przez mieszkańców Garcza. Tutaj są o tyle dogodne warunki, że starsi mogą przychodzić z wnuczkami, a te w tym czasie mogą korzystać ze skateparku, czy placu zabaw. Cieszę się, że ten obiekt będzie w pełni wykorzystany i mam nadzieję, że będzie miejscem integracji społeczeństwa – mówił wójt Jerzy Grzegorzewski.

Trzymamy kciuki za powodzenie projektu i realizacje wszystkich jego założeń.

Dodaj komentarz

avatar
1500