Świetlica środowiskowa w Rębie zyska nowe oblicze

0
Szkoła w Rębie ma niezwykły klimat, który zachwyca zarówno miejscowych, jak i gości. (Fot. Angelika Szulfer z Farwa.pl)

Było tak: farba odłażąca ze ścian, krzywe deski na podłodze, stare umywalki i ubikacje, a na podwórku grożąca zawaleniem stodoła. A będzie jak z katalogu: nowe tynki, nowe podłogi, nowe oświetlenie, nowe urządzenia, być może także nowy plac zabaw.

 

Szkoła podstawowa w Rębie powstała na początku ubiegłego wieku. Zbudowana jest, jak większość budynków z tamtego okresu, z czerwonej cegły. Wychowało się w niej i wykształciło pięć pokoleń uczniów, a w roku 2000 szkoła niestety została zamknięta. I choć zaistniała w niej świetlica środowiskowa, gdzie mogą spotykać się mieszkańcy sołectwa, to wydawało się, że czasy świetności placówka ma już za sobą.

Z roku na rok coraz bardziej niszczała. Obiektem troskliwie opiekowała się rodzina Gusman – rodzina nauczycielska, która od początku jest związana z tą szkołą. Dzięki pani Gabrieli Gusman budynek zyskał unikalny rustykalny klimat: meble, ściany, drzwi, a nawet schody ozdobiła kaszubskimi wzorami, na stołach wewnątrz ustawiła własnoręcznie zrobione stroiki z pni, z mchu i innych skarbów, ogród urządziła w sielskim stylu wypełniając go winoroślami, słonecznikami, rudbekiami, niezapominajkami, a na piętrze zadbała o izbę regionalną pełną zabytkowych kaszubskich przedmiotów, częściowo zebranych jeszcze przez jej ojca, Bernarda Gusmana. Budziło to zachwyt wszystkich gości. Mimo to coraz bardziej dawało o sobie znać, że budynek nie był kompleksowo remontowany od kilku dziesięcioleci. Gmina Przodkowo sukcesywnie każdego roku modernizowała wszystkie świetlice środowiskowe. W tegoroczne wakacje gruntownego remontu doczekała się również stara szkoła w Rębie.

Fot. Daria Kaszubowska

– Wymieniamy instalację elektryczną, łącznie z tablicami rozdzielczymi, kładziemy nowe tynki, malujemy ściany, wymieniamy podłogi, zakładamy nowe oświetlenie, kupujemy nowe urządzenia sanitarne do łazienek – wylicza Lidia Polańska, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Przodkowo. – Do tego uporządkujemy gospodarkę wodno-ściekową przy szkole, wykonamy nowe szambo. I wymienimy piec, założymy wodomierze ciepła – dodaje.

Być może świetlica zostanie wyposażona również w nowe meble, lecz, jak mówi Lidia Polańska, najpierw odbędą się konsultacje, a dopiero potem zapadnie decyzja, wszystko po to, by kupić sprzęty, które rzeczywiście są potrzebne. Koszt całego remontu powinien zmieścić się w około stu tysiącach złotych.

Fot. Daria Kaszubowska

– Za szkołą znajduje się stara stodoła, która powstała w podobnym czasie jak cały obiekt. Jest ogólnie w kiepskim stanie. Od jakiegoś czasu jest ogrodzona taśmą i wisi na niej ostrzeżenie, że grozi zawaleniem. Zleciliśmy ekspertyzę i czekamy na decyzję o rozbiórce. Dzięki temu powiększy się podwórko za szkołą, a na pustym miejscu może powstanie dodatkowy plac zabaw, może boisko do siatkówki – tłumaczy kierownik.

Świetlica środowiskowa w Rębie jest obiektem dostępnym dla wszystkich mieszkańców sołectwa. Jeśli mają ochotę, mogą się tutaj spotkać, porozmawiać, zabawić się. Wszystko mają za darmo: wodę, elektryczność, miejsce, więc wystarczy jedynie własna inicjatywa. Tutaj ma także swoją siedzibę Stowarzyszenie Na Rzecz Kultury Kaszubskiej „Na Kraju”, które co roku urządza w szkole Majówkę dla Seniorów. Czasami spotykają się także członkowie Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Pomieczynie. Dwa lata temu działała też Kaszubska Grupa Zabawowa dla rodziców z dziećmi, w ramach której odbywały się tematyczne zajęcia i wyjazdy- niewykluczone, że grupa zostanie za jakiś czas reaktywowana. Tak więc w Rębie dzieje się sporo, dobrze więc, że obiekt zostanie wyremontowany.

Fot. Daria Kaszubowska

Tekst i foto: Daria Kaszubowska

Dodaj komentarz

avatar
1500