Biblioteka już oficjalnie w budynku dworca (FOTO)

0
Fot. M. Markowska

Jest przestronna, nowocześnie wyposażona i przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzisiaj, w środę 5 września w samo południe odbyło się oficjalne otwarcie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, która od września już oficjalnie mieści się w w odbudowanym dworcu kolejowym w Kartuzach.

 

Biblioteka powstała w budynku Dworca Integracyjnego w Kartuzach. W oficjalnym otwarciu, które odbyło się 5 września wziął udział m.in. poseł Stanisław Lamczyk, członek zarządu województwa Ryszard Świlski, a także Starosta Kartuski – Janina Kwiecień oraz Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.

Obiekt ma 525 m kw. powierzchni, na których mieszczą się: wypożyczalnia dla dorosłych połączona z czytelnią oraz wypożyczalnią multimediów, wypożyczalnia dla dzieci połączona z wypożyczalnią „czytaków”, dział gromadzenia i opracowania zbiorów, kącik prasy, stanowiska komputerowe oraz pomieszczenia biurowe, socjalne i magazyny. Obiekt jest przystosowany dla potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami oraz bezpieczny – nad gośćmi będzie czuwać pracownik ochrony, zamontowano też monitoring.

Fot. M. Markowska

Autorem aranżacji jest dyplomowany architekt wnętrz hab. Jan Sikora, autor znanych projektów m.in. Mediateki w Sopocie oraz Stacji Kultura w Rumi. Biblioteka w Kartuzach łączy elementy nowoczesnego dizajnu takie jak szkło i metal z elementami nawiązującymi do tradycji naszego regionu – m.in. drewnem i wikliną. Wyposażenie uzupełniają stylizowane krzesła i oświetlenie.

Fot. M. Markowska

Budowa biblioteki została zrealizowana w ramach projektu pn. „Kompleksowa Rewitalizacja Centrum Kartuz” jako zadanie – „Budowa Biblioteki plus, m.in. na działania Klubu Integracji Społecznej”, mającego na celu zwiększenie zatrudnienia osób dotkniętych i zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Szacunkowe koszty budowy to kwota 2.900 000,00 zł, z czego dofinansowanie EFRR w ramach RPO WP na lata 2014 – 2020 wynosi 1.651 195,14 zł.

Godziny otwarcia

Wypożyczalnia dla dorosłych:
poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 9.00 – 18.00
środa w godz. 10.00 -18.00
sobota w godz. 9.00 – 15.00

Wypożyczalnia dla dzieci:
poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 9.00 do 17.00

Info: na podstawie UMWP / opr. KC

Dodaj komentarz

avatar
1500