Kaszubi i rolnicy modlili się u stóp Królowej Kaszub (FOTO)

0
Fot. K. Cierocka

Ponownie do Sianowskiej Pani przybyli pielgrzymi. Wrześniowe uroczystości odpustowe to szczególna okazja, aby we wspomnienie Matki Boskiej Siewnej, podziękować za tegoroczne plony, a także poświęcić zboże pod przyszłoroczny zasiew.

 

Tradycyjnie zebranych na placu pielgrzymkowym przywitał najpierw kustosz Sianowskiego Sanktuarium – ks. kanonik Eugeniusz Grzędzicki.

– Tu w Sianowie wspominamy dzisiaj 52 rocznicę koronacji Matki Bożej na Królową Kaszub i Kaszubów. To ona zaprosiła nas dzisiaj do siebie, by z nami świętować, by z nami wspominać i dziękować Bogu, za wszystkie rzeczy które uczynił nam Wszechmocny. Również tu u Stóp Matki pięknej miłości, chcemy na nowo zawierzyć Jej naszą służbę Bogu, Kościołowi i naszej Małej Ojczyźnie, jaką są Kaszuby, wspominając 100 rocznicę  odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił kustosz Sanktuarium.

Fot. K. Cierocka

Wielu pątników przybyło do Sianowskiej Pani pieszo: z Przodkowa 110 osób, z Kartuz 240 osób, z Kiełpina 80 osób, z Łeby 35 osób, z Mirachowa 85 osób, ze Szkoły Podstawowej w Kożyczkowie 25 osób, oraz z Banina 5 osób. Rowerem do Sianowa przyjechali pielgrzymi z Rumii (7 osób), z Linii (10 osób), z Mezowa (26 osób), z Grzybna (62 osoby).  W sumie pieszo do Sianowa przybyło 580 osób, a rowerowo 105.

Fot. K. Cierocka

Uroczystą sumę odpustową odprawił dziekan dekanatu kartuskiego – ks. Piotr Krupiński, który tak przemawiał do obecnych na sumie odpustowej:

– Każdy kto przybywa tu – do Sianowa, odzyskuje siły, radość serca, i staje się nowym człowiekiem. Przynosimy tak wiele różnych spraw, jak do Matki. Bo Matka najlepiej nas zrozumie i niech zanosi prze Boży tron te wszystkie przywołane intencje, prośby i błagania. Wszystkie nasze troski, sprawy, które chcemy złożyć na tym ołtarzu.

Fot. K. Cierocka

Wrześniowy odpust był także okazją do poświęcenia sztandaru Oddziału Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP. Działający od września 2016 roku na terenie powiatu kartuskiego i okolic związek otrzymał swój proporzec z rąk Prezesa Zarządu Krajowego ZPRP Generała Związku Stanisława Władysława Śliwy. Sztandar zyskał także rodziców chrzestnych. Matką chrzestną została Danuta Borzestowska, a ojcem – Leon Czerwiński.

Fot. K. Cierocka

Dodaj komentarz

avatar
1500