Uroczysta sesja na 20-lecie istnienia powiatu kartuskiego (FOTO)

0
Fot. K. Cierocka

Wspomnienia, wzruszenia, słowa uznania i niespodzianki towarzyszyły obchodom związanym z 20 rocznicą powołania powiatu kartuskiego. Z tej okazji w ubiegły czwartek odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu Kartuskiego, tym razem z siedzibie Kartuskiego Centrum Kultury.

 

Uroczystą sesję otworzył tradycyjnie Przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego – Mieczysław Woźniak, który podkreślił, że dzisiejsze wydarzenia odbywają się zarówno z okazji 20-lecia działalności powiatu kartuskiego, jak i w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Starosta Janina Kwiecień przygotowała dla obecnych niemałą niespodziankę. Na scenie pojawił się Sebastian Płotka – uczeń Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, czyli popularnej “Szkoły na Wzgórzu”.

Fot. K. Cierocka

– To jest, proszę państwa, pierwszy mieszkaniec powiatu kartuskiego. Sebastian Konrad urodził się 1 stycznia 1999 roku o godz. 7.40 w naszym powiatowym szpitalu. Jest z Sierakowic, a ważył wtedy 3560, a mierzył 56 cm. Dzisiaj mierzy 190 cm i to jest przykład na to, jak rozwijał się nasz powiat przez 20 lat – stwierdziła z uśmiechem starosta, a jej słowa nagrodzono gromkimi oklaskami.

Jak podkreśliła Janina Kwiecień, to właśnie wtedy narodziła się tradycja odwiedzania pierwszego nowo narodzonego dziecka przez władze powiatu kartuskiego.

– Wspólnie ze śp. Marianem Wilkowskim odwiedziliśmy wówczas rodziców Sebastiana. Właśnie w taki sposób postanowiliśmy co roku witać nowego mieszkańca naszego powiatu – tłumaczyła starosta.

Doceniono byłych i obecnych radnych oraz pracowników

Spotkanie było także okazją do wspomnienia tych wszystkich, którzy byli związani z powiatem kartuskim, w których nie ma już pośród nas. Minutą ciszy uhonorowano m.in. pierwszego starostę Marina Wilkowskiego, czy zmarłą w ubiegłym roku Gabrielę Gołatę, wieloletnią dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach.

Fot. K. Cierocka

Uhonorowano również wszystkich byłych i obecnych radnych powiatu kartuskiego oraz pracowników i dyrektorów jednostek, którzy od 20 lat istnienia tej jednostki samorządu są pracownikami Starostwa Powiatowego w Kartuzach, bądź jednostce starostwu podległej.

O historii powiatu kartuskiego

Powiat kartuski w obecnej i znanej współcześnie formie funkcjonuje od 1998 roku, ale jako jednostka terytorialna starostwo było znane już za czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a więc ponad 500 lat temu. Ówczesne starostwo na tym terenie znajdowało się w Mirachowie (gm. Kartuz). Pierwszym starostą został Stanisław Szczawiński (1515-1526). Ostatnim, który piastował tę funkcję do czasów zaborów, był Ignacy Przebendowski (1758-1772).

Przez 123 lata niewoli losy powiatu kartuskiego podyktowane były zamiarom zaborcy, a więc Prusakom. Władzę sprawowali landraci. Pierwszym polskim starostą po blisko 150 latach był legendarny Emil Sobiech – mecenas, którego na stanowisko powołała Rada Robotniczo-Żołnierska, działająca na terenie ówczesnego powiatu po zakończeniu działań I wojny światowej.

Fot. K. Cierocka

Na mocy Traktatu Wersalskiego cała powierzchnia powiatu kartuskiego znalazła się w granicach ówczesnej II Rzeczpospolitej. Funkcję starosty po Emilu Sobiechu sprawowało jeszcze siedmiu mężczyzn do czasów rozpoczęcia II wojny światowej. Ówcześni starostowie byli przedstawicielami rządu na lokalnym gruncie. Powoływani byli przez Ministra Spraw Wewnętrznych, a podlegali bezpośrednio wojewodom.

Po zakończeniu II wojny światowej powiat kartuski funkcjonował w obrębie województwa gdańskiego. Do 1950 roku funkcję starosty pełniło osiem osób, w tym m.in. Karol Józef Krefft, zwany Królem Kaszubów. W 1975 roku powszechna reforma administracyjna kraju doprowadziła do likwidacji powiatów.

Współczesne powiaty odrodziły się 23 listopada 1998 roku. Wówczas na Zamku Królewskim w Warszawie podpisano akt powołujący te jednostki do życia. Pierwszym starostą został Marian Wilkowski. Rok później, po jego śmierci, starostą kartuskim została Janina Kwiecień, która piastuje tę funkcję do dziś.

Dodaj komentarz

avatar
1500