Sianowo. Poświęcono zrekonstruowany sztandar Towarzystwa Powstańców i Wojaków (FOTO)

1
Fot. K. Cierocka

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub ponownie stało się świadkiem niezwykłych, patriotycznych wydarzeń. 15 września 1929 roku właśnie tam poświęcono sztandar Towarzystwa Powstańców i Wojaków oddział Sianowo. Dzisiaj, po niemal 90 latach od tego wydarzenia, udało się odtworzyć nie tylko te uroczystości, ale także ich symbol – sztandar Towarzystwa.

 

Wydarzenia rozpoczęły się od uroczystej mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny, która w tym roku obchodzi 100 rocznicę odzyskania niepodległości. W trakcie nabożeństwa kustosz sianowskiego sanktuarium ks. kanonik Eugeniusz Grzędzicki dokonał poświęcenia zrekonstruowanego sztandaru.

Fot. K. Cierocka

Po nabożeństwie uczestnicy udali się na plac pielgrzymkowy, gdzie nastąpiło uroczyste wbijanie gwoździ, ale nie jak nakazuje tradycja w drzewiec sztandaru, a w drewnianą tablicę o kształcie Polski.

Drewniany drzewiec sztandaru Towarzystwa jest jedynym, zachowanym elementem dawnego symbolu sianowskiego oddziału Towarzystwa. W związku z tym postanowiono zachować jego historyczną wartość i nie ingerować w materiał. Symboliczne gwoździe wbijali fundatorzy i inicjatorzy odtworzenia tego patriotycznego symbolu.

Fot. K. Cierocka

Inicjatorem całego wydarzenia jest Bogdan Gruba ze Staniszewa – lokalny działacz. To dzięki jego staraniom drzewiec sianowskiego oddziału Towarzystwa udało się odnaleźć oraz zebrać środki na jego renowację. Pozytywnie na apel Bogdana Gruby odpowiedzieli lokalni przedsiębiorcy oraz Towarzystwo Upiększania Miasta Kartuz z Kazimierzem Socha-Borzestowskim na czele.

Sztandar Towarzystwa Powstańców i Wojaków jest symbolem nie tylko symbolem sławy wojennej, tradycji i wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy, ale także upamiętnia weteranów powstania styczniowego, wielkopolskiego i śląskiego oraz uczestników wojny polsko-bolszewickiej.

Fot. K. Cierocka

Procesu odtworzenia sztandaru sianowskiego Towarzystwa podjęła się hafciarka – Gabriela Reca z Tuchomia. Wykonała go na podstawie projektu przygotowanego przez bytowską hafciarkę Igę Mach.

Po oficjalnej części uczestnicy spotkania wzięli udział w koncercie pieśni patriotycznych w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łapalic oraz chórów Polifonia z Przodkowa oraz Kartuskiego Chóru Męskiego z Kartuz.

O historii Związku i sianowskiego sztandaru

Związek Towarzystw Powstańców i Wojaków Ziem Zachodnich powstał 7 kwietnia 1922 roku. Organizacja skupiała weteranów powstania styczniowego, wielkopolskiego i śląskiego oraz uczestników wojny polsko – bolszewickiej. Zadaniem Związku było m.in. pielęgnowanie pamięci poległych w walkach o wolną Polskę.

Fot. K. Cierocka

Towarzystwo prężnie rozwijało się również na terenie Kaszub. Powstawały oddziały, które były bardzo liczne. Jednym z nich był oddział w Sianowie, którego zawiązanie odbyło się 15 września 1929 roku w Sianowie. O godzinie 15 ruszył pochód z orkiestrą do kościoła. W uczestniczyły w nim oddziały wraz z sztandarami z Kartuz, Chmielna, Linii, Sierakowic, Mirachowa, Pomieczyna, Szemuda. Uroczystego poświęcenia sztandaru dokonał ówczesny proboszcz parafii Sianowo ks. Okoniewski, a okolicznościowe przemówienie wygłosił ks. Łosiński – proboszcz sierakowickiej parafii, wskazując na wzniosłe ideały i znaczenie sztandaru. Po uroczystych nieszporach przed kościołem nastąpiło uroczyste wręczenie sztandaru i wbijanie gwoździ.

Po wybuchu drugiej wojny światowej, sztandar ukryto. Przez wiele lat przeleżał w nieznanym miejscu. Dzięki staraniom pana Bogdana Gruby znaleziono drzewiec tego sztandaru. Pan Bogdan postanowił zrekonstruować ten sztandar.

Fot. K. Cierocka

1
Dodaj komentarz

avatar
1500
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kazimierz Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Wszystko się udało