Komitet Razem dla Powiatu i Gmin przedstawił swoje propozycje dla powiatu kartuskiego

0
Fot. K. Cierocka

– Ma być tak, żeby Kowalski odczuł powiatowe pieniądze we własnej kieszeni – przekonywał Tomasz Brzoskowski – jeden z liderów komitetu Razem dla Gmin i Powiatu. Ugrupowanie w tegorocznych wyborach wystawia listę do rady powiatu, trzech rad gminy oraz swoich kandydatów na wójtów.

 

– Nasz program jest dynamiczny i dedykowany mieszkańcom. Naszym celem jest, aby mieszkaniec Jan Kowalski odczuł, że powiat dał mu pieniądze. To my jesteśmy gwarantem tego, że Kowalski pieniądze otrzyma – przekonywał Tomasz Brzoskowski – obecny wójt gminy Stężyca, który stara się w tegorocznych wyborach o reelekcję.

Błękitny powiat dla Jana Kowalskiego

Wśród postulatów KWW Razem dla Powiatu i Gmin znalazły się takie zagadnienia, jak: dbałość o czyste powietrze (dofinansowania do wymiany starych pieców węglowych, pokryć azbestowych, czy termomodernizacje starych budynków), finansowanie oczyszczania rowów melioracyjnych dla rolników, bezpieczne drogi i posesje (finansowanie rozwoju infrastruktury), czy też program “sport plus premium”.

Fot. K. Cierocka

– Dzisiaj w budżecie powiatu kartuskiego mamy tylko 90 tys. zł na sport. My proponujemy prawie pół miliona na ten cel. Chcemy te środku przeznaczyć na kluby sportowe oraz szkolenie dzieci i młodzieży, a także na stypendia dla najzdolniejszych sportowców – argumentował Tomasz Brzoskowski.

Komitet w swoim programie chce kłaść również nacisk m.in. na rozwój szkolnictwa zawodowego, a także nadal wspierać i rozwijać program współdziałania z organizacjami pozarządowymi.

Jak przekonywał Tomasz Brzoskowski, z samego podatku dochodowego powiat kartuski otrzymuje wpływy do budżetu rzędu 33 mln złotych.

Fot. K. Cierocka

Jednym z priorytetowych działań komitetu będzie współpraca z gminami przy realizacji strategicznych inwestycji dla mieszkańców naszego powiatu, co podkreślał Jerzy Grzegorzewski – obecny wójt gminy Chmielno, a teraz także kandydat do Rady powiatu Kartuskiego.

– My jako wójtowie najlepiej znamy bieżące problemy mieszkańców, ich bolączki. Ze swojej strony chciałbym przede wszystkim zająć się inwestycjami drogowymi i wyobrażam to sobie w ten sposób, że po wyborach zarząd powiatu spotyka się z włodarzami, każdy z nich przedstawia swoje najpilniejsze potrzeby i po dyskusji podejmujemy, które z inwestycji znajdą się w programie działań długofalowych. Tak, jak robimy to w gminach, w wieloletniej prognozie finansowej. Nie możemy dopuszczać do takich sytuacji, jakie miały miejsce w tym roku, że nagle inwestycja drogowa znika z prognozy – komentował Jerzy Grzegorzewski w aspekcie przełożenia remontu drogi do Wygody Łączyńskiej.

Fot. K. Cierocka

Jak tłumaczyła Miroslawa Lehman “jedynka” list w okręgu nr 2 (gmina Kartuzy), nie jest przypadkiem fakt, że komitetowy towarzyszy kolor błękitny.

– Symbolika błękitu to nie tylko piękne kaszubskie jeziora, czy błękit naszego nieba. To przede wszystkim symbol działania, radości, spełniania czegoś, na co długo się czekało i marzeń, które się ma i do których się dąży, aby je spełnić. Jest to więc symbolika pozytywnej energii, my jako KWW Razem dla Powiatu i Gmin taką energię posiadamy i wierzymy, że jesteśmy w stanie te marzenia zrealizować – tłumaczyła Mirosława Lehman.

Komitet łącznie do rad gmin wystawia 45 kandydatów, trzech kandydatów na wójtów w gminach: Chmielno, Somonino i Stężyca oraz 33 kandydatów do Rady Powiatu Kartuskiego we wszystkich okręgach.

Fot. K. Cierocka

Dodaj komentarz

avatar
1500