W Kartuzach powstanie Ławka Niepodległości

0

W Kartuzach w Parku 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstanie Ławka Niepodległości. To inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej dedykowana samorządom w celu uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

 

Gminie Kartuzy udało się pozyskać dofinansowanie na powstanie w Kartuzach Ławki Niepodległości. O przyznaniu środków decydowała między innymi jej lokalizacja w miejscu powszechnie dostępnym, wysokość wkładu własnego, a także propozycja nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią.

Ławka w Kartuzach powstanie w parku 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującego się przy budynku Poczty Polskiej. To właśnie tam w kwietniu 2019 roku odsłonięty zostanie pomnik Józefa Piłsudskiego.

Ławka Niepodległości kosztować będzie 37 500 zł, z czego dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej wyniosło 30 000 zł.

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej, Ławki Niepodległości mają w sposób godny upamiętnić polską państwowość i mają mieć walory edukacyjne oraz praktyczne. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi.Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED.

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Dodaj komentarz

avatar
1500