Uczcijmy Niepodległą! Co nas czeka w najbliższy weekend?

0
Fot. K. Cierocka

Setna rocznica odzyskania niepodległości zdarza się raz na 100 lat, warto więc ją godnie uczcić! Nasze samorządy przygotowały szereg atrakcji: koncertów, happeningów, akademii oraz uroczystości oficjalnych. Jest więc w czym wybierać. Niech najbliższy weekend będzie prawdziwie biało-czerwony dla naszej Niepodległej.

Gmina Kartuzy

Gminno-powiatowe uroczystości związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości odbędą się w Kartuzach. Tutaj do wspólnego świętowania władze zapraszają już od piątku 9 listopada.

Piątek, 9.11.

O godz. 17.30 odbędzie się koncert ‚”Polsko, cóżeś Ty za Pani…'” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej w Kartuzach im. I.J.Paderewskiego (ul. Majkowskiego 5).

Tego samego dnia w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach rozpocznie się wystawa plenerowa ”Kaszubsko-Pomorskie Ikony Niepodległości’’, którą będzie można oglądać od 9 do 11 listopada w godz. 10.-16.

Sobota, 10.11.

Sobota 10 listopada to dzień otwarty w Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach (ul. Kościerska 1).

Kartuscy Piłsudczycy zapraszają także tego dnia na uroczystą akademię z okazji wigilii Dnia Niepodległości, która odbędzie się w sali obrad Urzędu miejskiego w Kartuzach. Dla pierwszych 100 osób przewidziano darmowe rogale świętomarcińskie!

Niedziela, 11.11.

A w niedzielę 11 listopada o godz. 9:10 nastąpi przemarsz z udziałem pocztów sztandarowych i Orkiestry ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach sprzed budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach (ul. 3 Maja 16A).

O godz. 9:30 odbędzie się msza w intencji Ojczyzny w Kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach, a o godz. 10:45 rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.

Później wydarzenia przeniosą się na kartuski Rynek. Tam o godz. 11.15 rozpocznie się koncert orkiestry OSP, happening Patriotyczny n10 „Wolność zapisana’’, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych (uczestnicy koncertu otrzymają „Mała księgę patrioty’’). Dla obecnych przewidziano także poczęstunek.

Tego samego dnia w kościele pw. św. Wojciecha w Kartuzach o godz. 18. odbędzie się również koncert REQUIEM, o. 48 Gabriela Faure w wykonaniu chórów: KAKOFONIA z Kartuskiego Centrum Kultury i Sopockiego Chóru Kameralnego CONTINUO.

Gmina Żukowo

100-lecie niepodległości uczci także gmina Żukowo. Tutaj uroczystości już rozpoczęły się 4 listopada koncertem patriotyczno-zaduszkowym w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie. W środę 7 listopada w sali obrad Urzędu Gminy w Żukowie odbyła się promocja książki autorstwa Romualda Bławata „Stolem z Kaszub i Pomorza”.

Sobota, 10.11.

W wigilię odzyskania niepodległości, a więc 10.11. (sobota) w Strefie Kultury w Chwaszczynie zorganizowana zostanie wieczornica patriotyczna pod hasłem „Niepokorna, Niepodległa”. Początek o godz. 18.45.

Niedziela, 11.11.

W niedzielę 11 listopada, także w Chwaszczynie o godz. 10. odbędzie się odbędzie się złożenie kwiatów pod obeliskiem oraz uroczysta msza św. połączona z koncertem patriotycznym w kościele pw. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Natomiast w Żukowie, także w niedzielę, na godz. 11.30 zaplanowano uroczystą liturgię w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, a od godz. 17. na żukowskiej hali sportowo-widowiskowej trwać będzie jubileusz 15-lecia Gminnej Orkiestry Dętej, połączony z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Gmina Somonino

Niepodległą uczczą także mieszkańcy gminy Somonino. Tutaj uroczystości odbędą się w Somoninie, Hopowie i Goręczynie.

Niedziela, 11.11.

W niedzielę 11 listopada o godz. 11. przed somonińskim urzędem nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na 100-lecie niepodległości, a o godz. 12. przy pomniku w Lesie Hopowskim odbędzie się msza święta za Ojczyznę.

Natomiast na godzinę 17. do kościoła parafialnego w Goręczynie, na Mszę Świętą Hubertowską z okazji 95- lecia Polskiego Związku Łowieckiego oraz 100 – lecia Odzyskania Niepodległości zapraszają Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Koło Łowieckie „Łabędź” oraz Ksiądz Hubert Kitowski. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert kwintetu instrumentów dętych blaszanych Masterbass.

Gmina Stężyca

Patriotycznie będzie także w Szymbarku.

Niedziela, 11.11.

Tutaj o godz. 9.15 w parafialnym kościele odbędzie się msza za Ojczyznę i duszę pomordowanych Zakładników Szymbarskich, a po niej nastąpi przemarsz pod pomnik poświęcony Zakładnikom. Tam złożone zostaną kwiaty. A o godz. 11. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Szymbarku będzie można podziwiać wystawę pamiątek z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, którą przygotowali uczniowie placówki.

Gmina Sierakowice

Do wspólnego świętowania 100 lat niepodległości zapraszają także władze gminy Sierakowice. Tutaj patriotyczne wydarzenia rozpoczęły się już w czwartek 8 listopada od konferencji o tematyce historycznej dla młodzieży z gminy Sierakowice.

Piątek, 9.11.

Natomiast w piątek 9 listopada w kościele pw. św. Jana odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Masterbrass połączony z Mszą Świętą Hubertowską o godz. 18.

Niedziela, 11.11.

Natomiast w niedzielę 11 listopada uroczystości rozpoczną się o godz. 10. Sierakowickim Marszem dla Niepodległej, początek przy Rondzie 100-lecia Niepodległości. O godz. 10.30 na rynku naprzeciwko kościoła pw. św. Marcina nastąpi odsłonięcie pomnika księdza Bernarda Łosińskiego – ufundowanego przez Andrzeja i Tadeusza Bigusów, a po nim polonez dla wszystkich uczestników obchodów.

O godz. 11. w kościele pw. św. Marcina odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny połączona z prelekcją nt. działalności duszpasterskiej ks. B. Łosińskiego, którą wygłosi dr Mirosław Kuczkowski. A o godz. 12. sierakowiczanie wezmą udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”, czyli wspólnie odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego.

Gmina Przodkowo

Niedziela, 11.11.

W Przodkowie uroczystości rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja. Po liturgii uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem poległych za wolność. O 14. nastąpi wspólny przemarsz ulicami Przodkowa do hali sportowo-widowiskowej, gdzie przygotowano program artystyczny, a w nim: wystawa fotograficzna „Życie na przestrzeni 100 lat w naszych rodzinach”, inscenizacje historyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży szkół z terenu gminy, recital Teresy Skrzypkowskiej ze Smołdzina, koncert Teatru Muzycznego HALS „A piosenka za nami szła” oraz poczęstunek „Smaki Wolności” przygotowany przez KGW oraz lokalnych restauratorów.

Gmina Sulęczyno

Niedziela, 11.11.

W Sulęczynie z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się koncert pieśni patriotycznych, który organizuje Gminny Ośrodek Kultury. Muzyczna uczta rozpocznie się o godz. 15.30 w sali na parterze GOK-u.

Gmina Chmielno

Brak informacji.

Dodaj komentarz

avatar
1500