Święto Piotra w Chmielnie rodzinnie i radośnie

0
Fot. Piotr Chistowski

29 czerwca, obchodzimy święto Piotra i Pawła. Jest to tym samym wspomnienie patronów chmieleńskiej parafii. Tam też odprawiona została uroczysta msza, a po niej mieszkańcy bawili się na festynie.

 

 

Uroczystości w Chmielnie rozpoczęła uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. Piotr Krupiński – dziekan dekanatu kartuskiego. Po niej zebrani spotkali się na placu przed plebanią, gdzie odbył się festyn.

Na stanowiskach przygotowanych m.in. przez LGR “Kaszuby” i Eko Babki z Chmielna czekało na każdego wiele atrakcji. Dzieci mogły m.in. bawić się na dmuchańcach, zjeść watę cukrową oraz skorzystać z oferty malowania twarzy. Dorośli także skorzystali m.in. z warsztatów plastycznych. Nie zabrakło również akcentów rybackich, więc dla obecnych przygotowano wiele atrakcji i konkursów o takiej tematyce.

Festyn w Chmielnie zorganizowany został z dodatkowych dwóch okazji. Dokładnie rok temu, 29 czerwca, uroczyście otwarto siedzibę Lokalnej Grupy Rybackiej “Kaszuby” w Chmielnie, a 170 lat temu konsekrowano kościół w Chmielnie.

– Święto Piotra Patrona Rybaków to doskonała okazja, aby wspólnie spędzić czas, a przy okazji najmłodszym mieszkańcom, w atrakcyjny sposób zaprezentować to co było charakterystyczne dla Kaszub tj. zasoby kulturowe i tradycję. Wszyscy wiemy, że edukacja poprzez zabawę jest doskonałym sposobem na zainteresowanie tematem.  Dodatkowo chcielibyśmy również wspólnie z ks. Proboszczem uczcić 170 rocznicę konsekracji naszego chmieleńskiego kościoła – mówił nam na początku czerwca Stanisław Klimowicz, prezes LGR “Kaszuby” – Pomysł na realizację Zadania jest efektem współpracy z mieszkańcami, ich wiedzy i doświadczeń, pamiętającymi obecność rybactwa i “kaszubszczyzny” w życiu codziennym mieszkańców Kaszub oraz zanikiem tych tradycji w ostatnich latach.  Chcemy w ciekawy i atrakcyjny sposób przypominać o tym, że mieszkamy na  obszarze bogatym w kulturę, tradycję i walory przyrodnicze, ale wciąż niewystarczająco eksponowane – dodał.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Katolickiego Dzieło Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie, Lokalna Grupa Rybacka “Kaszuby” oraz Kaszubska Fundacja “Nasza Checz”.

Zadanie zostało współfinansowane przez gminę Chmielno.

Dodaj komentarz

avatar
1500