“Na psa urok” ponownie wypełnił salę kinową

0
Film "Na psa urok" został pokazany w Miszewie w ramach Festiwalu Filmów Kaszubskich For. nadesłane

Kaszubski Festiwal Filmowy przekroczył półmetek bardzo udanym spotkaniem w restauracji “Mùlk” w Miszewku, podczas którego odbyła się projekcja nowego filmu “Na psa urok”. Film prezentuje kaszubskie zwyczaje, także przesądy, w ciągu całego roku.

 
– Kiedy umarła moja babcia uświadomiłam sobie, jak wiele wiedzy z zakresu kaszubskiej etnografii odeszło wraz z nią. Wtedy postanowiłam sobie, że trzeba zadbać, by jak najwięcej jej zachować – wyjaśniała reżyser i scenarzysta filmu Ewelina Karczewska, która wraz z Piotrem Zatoniem jest twórcą tego godzinnego obrazu.
Większość inscenizowanych scen nagrano we wdzydzkim skansenie, zaś rozmówcy byli głównie z okolic Chmielna i Staniszewa. Ta ostatnia wieś słynna jest z przedchrześcijańskich tradycji związanych z kultem Świętowida na wzniesieniu Łysa Góra.
– To sã tak wiedno gôdało, że tam miałë te swòje zéńdzenia czarownice. Stąd to przeszło jaż do dzysa, że Stajszewò je z tegò znóné – mówiła w filmie Genowefa Czech, której wtórował Janusz Mamelski – oboje ze Staniszewa.

Fot. nadesłane
Fot. nadesłane

Dawny kult potwierdzają naukowe badania. Łysa Góra miała kluczowe znaczenie w powstaniu późniejszego największego sanktuarium na Kaszubach w Sianowie. Z niej, podczas sobótkowych nocy bardzo udanie przedstawionych w filmie, udawała się młodzież w poszukiwaniu kwiatu paproci. Jak z legendarnych przekazów wiadomo, właśnie z tym kwiecie znaleziono na początku XV cudowna figurkę Matki Boskiej Sianowskiej.
– Wątki te są szeroko opisane w monografii sanktuarium sianowskiego “Swiónowskô nasza Matinkò. Dzieje parafii i sanktuarium oraz cuda Królowej Kaszub” – uzupełniał prowadzący Eugeniusz Pryczkowski prezentując jednocześnie egzemplarz świeżo wydanej książki.
Z kolei w innej książce o tytule “W jantarowi krôjnie” umieszczono też zdjęcia Piotra Zatonia, który przed kilkoma laty realizował teatralny projekt związany z Remusem Aleksandra Majkowskiego. Egzemplarz tej publikacji, nagrodzonej w bieżącym roku główną nagrodą na Targach Książki w Kościerzynie, autorka Elżbieta Pryczkowska wręczyła kamerzyście “Na psa urok”, absolwentowi łódzkiej filmówki.

Fot. nadesłane
Fot. nadesłane

– Bardzo się cieszę, że te moje skromne działania mogą wykorzystywać uczniowie na lekcjach języka kaszubskiego – stwierdził Piotr Zatoń zapowiadając jednocześnie prace nad kolejnym projektem filmowym.
Wynika z tego, że filmów na kolejny festiwal nie zabraknie. Z tego faktu nie krył zadowolenia także burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski, który z wielką radością i równie dużym zainteresowaniem obejrzał promowany film.
– Te spotkania skupiają dużo ludzi, animują życie kulturowe. To jest bardzo dobra forma upowszechniania wiedzy o naszym kaszubskim dziedzictwie kulturowym – uznał włodarz żukowskiej gminy.

Info i foto: nadesłane / Jan Dosz

Dodaj komentarz

avatar
1500