Na obrzeżach Goręczyna stoją wojskowe armaty, działo przeciwlotnicze i moździerz 120 mm. Nie jest to jednak zapowiedź konfliktu militarnego, ale niektóre ze zbiorów Sławomira Kamińskiego. W zaciszu swojego garażu i na podwórzu ma muzeum, które żyje milionem historii.

O Muzeum Ziemi Kaszubskiej i Sprzętów Militarnych w Goręczynie niewiele osób wie i mają czego żałować.

Znajduje się ono na obrzeżach Goręczyna, a dokładnie na ulicy Kasztelańskiej 26e. To tam w garażu Pana Sławomira Kamińskiego lokalna historia staje się pasjonującą przygodą.

Fot. Piotr Chistowski
Fot. Piotr Chistowski

Z sentymentu i pasji…

Podczas naszej rozmowy z Panem Sławomirem Kamińskim pijemy kawę. Nie jednak przy stole, ale na beczce, historycznej beczce. Pochodzi ona z 1942 roku i należała do Wermachtu.

– Ja nie wpadłem na pomysł stworzenia muzeum. To moja pasja z dzieciństwa przerodziła się w muzeum. Odkąd pamiętam zbierałem stare przedmioty. Czy to z sentymentu, czy żalu przed zniszczeniem i wyrzuceniem. Najpierw od rodziny, później sąsiedztwa, miejscowości, gminy, powiatu, a teraz i o wiele dalszych miejsc – opowiada nam o początku swojej miłości do “przedmiotów z historią”.

Garaż w którym znajduje się muzeum pełne jest przedmiotów z różnych czasów, miejsc, należące wcześniej do przeróżnych ludzi. Wszystkie łączy przede wszystkim powiązanie z terenami Kaszub i okolic. Co ciekawe to, co może zobaczyć oko zwiedzającego to zaledwie połowa zbiorów Pana Sławomira. Wszystkie niestety nie mieszą w sali muzeum.

Dominuje II wojna światowa i jej kaszubskie akcenty

Najcenniejszymi eksponatami w zbiorach według pana Sławomira są te z kampanii wrześniowej.

– Są one najtrudniejsze do zdobycia. Mam to szczęście, ze mam parę perełek. Co ważne, wszystkie te przedmioty z kampanii wrześniowej pochodzą z naszych terenów – opowiada. – Nie bez powodu w nazwie muzeum jest więc słowo “Kaszubskie”. Pewnie ok. 90 procent moich eksponatów to przedmioty z naszych ziem – dodaje.

Fot. Piotr Chistowski
Fot. Piotr Chistowski

Wskazuje na nieśmiertelniki, które znajdują się w jednej z muzealnych witryn. Te obecne w muzeum pochodzą z Starogardu Gdańskiego i Gdyni. Trafiły one z prywatnych rąk.

Tuż obok dumnie stoi rakietnica, prawdopodobnie Batalionu Obrony Narodowej Kartuz, a jeszcze dalej karabin maszynowy MG08, prawdopodobnie 1 Morskie Pułku Strzelców z 1939 roku.

Niezwykle dumny z … bunkra

– Bardzo się cieszę, że udało mi dodać taki eksponat do zbiorów. Przywiozłem go z Gdańska. Napisałem pismo do właścicieli i udało się pozyskać taki niesamowity bunkier – mówi o stojącym na zewnątrz eksponacie. – Prawdopodobnie był wysadzony po wojnie. Widziałem go tylko raz, jak przejeżdżałem obok, ale później gdy jeszcze raz go oglądałem to stwierdziłem, że nie jest wcale w takim opłakanym stanie. Drzwi wbite był w ziemię, ale w końcu były. Ułożyłem to i taki jest efekt – pokazuje stojący za działami bunkier.

Najprawdopodobniej jest to ostatni taki ocalały eksponat. Jak przyznaje Pan Sławomir jest to jedno z rzeczy z których jest szczególnie dumny.

Wojskowe, a i z neolitu

Niepozornie obok wejścia do garażu stoi kamień. Niepozornie, bo jest  jednym z najstarszych eksponatów, który jest w posiadaniu muzeum. Pochodzi z neolitu.

Służył niegdyś do mielenia ziarna.

– Zdobyłem to cudo zupełnie przypadkowo. Gdy zdobyłem właśnie jeden z takich starych i wartościowych kamieni, zaprosiłem tutaj archeologów. W tym czasie przyszedł też do mnie jeden ze znajomych. Po chwili mówi do mnie, że przecież u niego taki na polu też leży (śmiech). Stwierdziłem, że warto sprawdzić i faktycznie pośród sterty kamieni leżał taki bardzo wartościowy okaz – opowiada o genezie zdobycia znaleziska Pan Sławomir.

Przedmioty z historią

W rozmowie z nami Pan Sławomir wielokrotnie wspomina, że dla niego największą wartością jest to, że przedmiot ma swoją historię.

Muzeum Militarne w Goręczynie - 2 - Głos Kaszub
Fot. Piotr Chistowski

Dlatego w muzeum znaleźć można wiele dokumentów i zdjęć, a także przedmiotów codziennego użytku.

– To miejsce jest miejscem miliona historii. Cieszę się, gdy zdobywam kolejny przedmiot, który “coś przeżył”. To ich największa wartość – mówi Pan Sławomir Kamiński, właściciel muzeum obok którego nie sposób przejść obojętnie.


MUZEUM ZIEMI KASZUBSKIEJ I SPRZĘTÓW MILITARNYCH

tel. 725 007 458

ul. Kasztelańska 26e, 83-311 Goręczyno

 STRONA MUZEUM NA FACEBOOK-u


Dodaj komentarz

avatar
1500