Baniński festyn w kaszubskim stylu

1
Fot. nadesłane

Ubiegłoroczne deszczowe doświadczenie oraz chłodne wakacje nieco studziły zapały organizatorów przed XI Kaszëbsczim Festinã w Baninie. Tymczasem wymarzona aura ostatniego weekendu zdecydowała o przepięknym, przebiegu imprezy.

Wszystko zaczęło się od dziękczynnej mszy dożynkowej w języku kaszubskim, do której oprawy włączyło się sołectwo w Miszewie na czele z Bogumiłą Wandtke. Ona również wraz z Wandą Bisewską wniosła wieniec na estradę tuż przez rozpoczęciem festynu, którego dokonali nowa prezes Zrzeszenia kaszubsko-Pomorskiego Elżbieta Pryczkowska wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Żukowie Witoldem Szmidtke i proboszczem ks. drem Danielem Knapińskim.

Fot. nadesłane
Fot. nadesłane

– Jestem bardzo zadowolony z tak dobrej współpracy. W Baninie jest bardzo dużo nowych mieszkańców. Przy mądrej wspólnej działalności można zrobić wiele dobrego, co widać doskonale na tym placu – podkreślał proboszcz parafii.
Na dożynkowej scenie królowała kaszubszczyzna i to zarówno w wydaniu tradycyjnym, jak i współczesnym. Licznie zebranej widowni szczególnie podobały się piosenki w wykonaniu zespołu “Młodzëzna”, także “Spiéwné kwiôtczi” oraz sióstr Rybakowskich z Chmielna, które zaprezentowały przeboje światowe, przede wszystkim utwory zespołu Abba. Nurt tradycyjny reprezentowały “Przodkowianie” oraz kapela “Bufet” z Kartuz. Wieczorem zagrała kapela Amigo. Ponadto grupa “Amatizernoga” zaprezentowała spektakl teatralny.

dożynki banino (3)
Fot. nadesłane

Był to jednocześnie zwiastun powstającego młodzieżowego klubu kaszubskiego “Cassubia”, który już wkrótce ma rozpocząć działalność na wzór przedwojennej “Cassubii” założonej w Warszawie przez wybitnego działacza kaszubskiego z Żukowa i pierwszego powojennego starostę kartuskiego Karola Kreffa.
Na placu festynowym było mnóstwo atrakcji, począwszy od ciast i chleba ze smalcem, a kończąc na karuzeli i zjeżdżalni. Były także stoiska z makijażem, malowaniem, jeszcze inne promowały zdrowy styl życia. Odbyły się także rozgrywki piłkarskiego. Zwyciężyła młodzież z Banina przez Pępowem i Miszewem.

Fot. nadesłane
Fot. nadesłane

Festyn kaszubski w Baninie zorganizowany był już po raz jedenasty. Zgodnie stwierdzano, że był najbardziej udany z wszystkich dotychczasowych. Wykazał przede wszystkim pozytywny przykład wspólnego działania opartego o kulturowość kaszubskiego regionu. Na szczególne słowa uznania zasługują wszyscy członkowie Zarządu ZKP w Baninie, którzy poświęcając swój czas włożyli wiele trudu w sprawną organizację imprezy. Finansowo imprezę wsparł Urząd Gminy w Żukowie.

Info i foto: Jan Dosz

1
Dodaj komentarz

avatar
1500
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
magda Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
magda
Gość
magda

A niby czym wsparł urząd gminy ? Tymi drogimi żetonami na zabawy dla dzieci ? W sasiednich parafiach takie atrakcje są za darmo !!! Sponsorują to parafianie dając na tacę.. 10 zł za 5 minut frajdy ? Biedniejsze dzieci mogły sobie tylko popatrzeć jak bawią się inne dzieci. Wstyd dla organizatorów. Reszta ok.