„Olive Kitteridge” tematem kolejnego spotkania DKK

0

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Kartuzach odbyło się 23 listopada w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki.

Tematem dyskusji była książka pt. „Olive Kitteridge”, amerykańskiej powieściopisarki Elizabeth Strout. Książka ukazała się po raz pierwszy w 2010 roku pod tytułem „Okruchy codzienności”. W 2009 roku została nagrodzona Pulitzerem, a w 2014 roku powstał na jej podstawie mini serial wyprodukowany przez HBO.

Akcja powieści rozgrywa się na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w małym nadmorskim miasteczku Crosby w Nowej Anglii. Poprzez losy tytułowej bohaterki Olive poznajemy codzienne życie mieszkańców tego miejsca. Każda postać dotknięta jest jakimś życiowym dramatem czy traumą przeżytą w dzieciństwie, co ma niebagatelny wpływ na ich późniejsze życie.

Tytułowa Olive Kitteridge to  nauczycielka matematyki. Osoba z pozoru surowa, chłodna i obcesowa, która nie potrafi okazać uczuć nawet najbliższym. Dopiero śmierć męża i odejście z domu  syna sprawia, że Olive zaczyna odczuwać potrzebę miłości i bliskości  z drugim człowiekiem.

Według uczestników spotkania książka trochę smutna i przygnębiająca, ale też miejscami z poczuciem humoru. Klubowiczom podobało się pokazanie Olive z różnej perspektywy – byłych uczniów, syna czy mieszkańców miasteczka.

Na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się 14 grudnia o godz. 16.30 w kartuskiej Bibliotece, organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych książką Andrzeja Barta „Rewers”.

Info i foto: DKK w Kartuzach

Dodaj komentarz

avatar
1500