W. Szmidtke: Rok 2017 będzie rekordowy w historii naszej gminy

0

O tym, jaki był to rok dla gminy Żukowo i jaki będzie kolejny, a także o wyborze prof. Edmunda Wittbrodta na prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Przewodniczącym Rady Gminy Żukowo oraz członkiem zarządu banińskiego oddziału ZK-P rozmawiał Piotr Chistowski.

Piotr Chistowski: W Pana ocenie, jako Przewodniczącego Rady był to dobry półmetek kadencji?

Witold Szmidtke: Bardzo wysoko oceniam współpracę w obecnej Radzie Miejskiej w Żukowie. Konstruktywna praca radnych  i dobra komunikacja z Burmistrzem Wojciechem Kankowskim przyczyniła się do ogromnych sukcesów naszej gminy w ostatnich dwóch latach.

P.CH: Niedawno został opublikowany ranking inwestycyjny samorządów i bardzo dobrze wypadła tam właśnie gmina Żukowo. To był chyba pracowity rok w gminie?

W.SZ: Rzeczywiście Gmina Żukowo we wszystkich ogólnopolskich rankingach wypada bardzo wysoko np. czwarte miejsce w Polsce w Rankingu Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość. Gmina Żukowo ma największe  wydatki inwestycyjne w naszym rejonie i największy budżet w naszym powiecie. Rok 2016 to bardzo pracowity czas dla samorządu.  Duża ilość inwestycji, zmiany organizacyjne i przygotowywanie ogromnych projektów wodno- kanalizacyjnych, drogowych i planów węzłów integracyjnych związanych z Pomorską Koleją Metropolitalną, które będą realizowane w latach 2017- 2018.

P.CH: Jak zapowiada się 2017 rok dla gminy Żukowo i jej mieszkańców?

W.SZ: Rok 2017 będzie rekordowy w historii  naszej gminy pod względem wysokości budżetu – ponad 160 mln zł po stronie dochodów. Około 30 mln wydamy na inwestycje, co moim zdaniem spotka się z zadowoleniem ze strony mieszkańców.

P.CH: Nie sposób nie zapytać również Pana o wybór prof. Wittbrodta na funkcję prezesa ZK-P. Jak skomentuje Pan ten wybór?

W.SZ: Wybór Edmunda Wittbrodta nie jest korzystny dla całej organizacji, przyczyni się do stagnacji i zamierania kolejnych oddziałów w województwie oraz jest  przejawem starzenia się ZK-P.  Szczęście w tym nieszczęściu jest takie, że oddziały w Gminie Żukowo mają się dobrze, są liczne i mają bardzo dobrych prezesów partów.

P.CH: Niedługo święta Bożego Narodzenia. Jak spędza je Przewodniczący Rady Witold Szmidtke?

W.SZ: Zawsze rodzinnie.  Z moją żoną i synami na pewno  odwiedzimy moich rodziców. 

P.CH: Dziękuję za rozmowę.

Wywiad ukazał się w wydaniu papierowym tygodnika “Głos Kaszub”, 20 grudnia. 

Dodaj komentarz

avatar
1500