Uczniowie Szkoły Podstawowej w Miszewie pomagają

0

 

Od kilku lat uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Trepczyka w Miszewie pomagają potrzebującym. Co roku uczniowie szóstych klas przygotowują „Kaszubską Gwiazdkę”, z którą występują podczas różnych uroczystości. W okresie poświątecznym odwiedzają domy w Miszewie, Baninie i Pępowie kultywując tradycję kolędników.

Teksty i kolędy są wyłącznie w języku kaszubskim. Jest to szczególnie atrakcyjne dla nowych mieszkańców Banina, którzy w niewielkim stopniu rozumieją ten język. Szczególnie cenią sobie, że rodowici mieszkańcy tej ziemi mają swoje korzenie, pielęgnują je i dzielą się nimi z innymi.

Młodzież odwiedziła również przedszkole „Tęczowa przygoda” i Dom Seniora „Dąbrówka”, gdzie jedna z pań pensjonariuszek gorąco podziękowała młodym aktorom, za piękną prezentację kaszubskich tradycji. Szczególnym przeżyciem były odwiedziny koleżanki Hanny Petertil, która zmaga się z ciężką chorobą. Mama Hani przyjęła grupę z wielkim uśmiechem i sympatią. Uczniowie pokazali Hani przedstawienie i przekazali skromne wsparcie finansowe wraz z kaszubskimi gadżetami.

-To spotkanie zostanie w naszych sercach i umysłach na zawsze – mówiła uczennica Martyna Podleś – Cieszę się, że mogliśmy pomóc naszej koleżance. A „Gwiazdka”, to najwspanialsza lekcja języka kaszubskiego.

Cała akcja była możliwa dzięki wsparciu rodziców, którzy swoimi samochodami przewieźli uczniów w różne miejsca. Za tę pomoc serdecznie dziękujemy.

Elżbieta Pryczkowska

Dodaj komentarz

avatar
1500