Gdańsk „zobaczy się” z Gdynią dzięki firmie Granit z Kartuz

0
Fot. Karina Cierocka

Pracujący w tym miejscu żartują, że ponad połowę składu stanowią rodowici Kaszubi. Nic więc dziwnego, że język kaszubski słuchać niemalże na każdym z gotowych już 31 pięter wieżowca Olivia Star – najwyższego budynku w Polsce Północnej. Budynku, który stawia m.in. kartuskie przedsiębiorstwo budowlane Granit, a który ulokowany jest w samym sercu kompleksu Olivia Business Centre. Dzięki tej budowie Gdańsk w końcu ma „zobaczyć się” z Gdynią.

 

Ma być gwiazdą wśród trójmiejskich budowli, stąd jego nazwa. 180-metrowa Olivia Star na oczach mieszkańców Trójmiasta staje się najwyższym budynkiem w Polsce Północnej i ósmym w skali całego kraju. A przyczyniają się do tego Kaszubi na czele z kartuską firmą Granit odpowiedzialną za prace budowlane na terenie wciąż rozbudowywanego kompleksu Olivia Business Centre.
Jego inwestorem jest Maciej Grabski, przedsiębiorca, biznesmen, współtwórca Wirtualnej Polski, czyli pierwszego w Polsce portalu informacyjnego. Generalnym wykonawcą robót jest firma Pekabex, zajmująca się konstrukcjami prefabrykowanymi. I to właśnie dla Pekabexu pracuje kartuskie Przedsiębiorstwo Budowlane Granit.

Fot. Karina Cierocka

My postanowiliśmy odwiedzić miejsce, w którym powstaje najwyższy budynek w Trójmieście. Oprowadza nas po nim Patryk Mamelski z P.B. Granit, a także kierownik robót budowlanych Olivia Star.

Wyzwanie i doświadczenie

Dlaczego Granit w ogóle zdecydował się na taką budowę? Jak tłumaczy Patryk Mamelski, wynikało to zarówno z chęci podejmowania nowych wyzwań, jak również z dotychczasowego doświadczenia. Zdobytego także dzięki stawianiu pozostałych budynków wchodzących w skład jednej z najciekawszych, wielofunkcyjnych inwestycji biurowych w Polsce, Olivia Business Centre.
– Przez ostatnie lata nasza firma realizowała niemal wszystkie znajdujące się w Olivii budynki. Wyjątek stanowi tylko Olivia Gate. Olivia Star był po prostu kolejny, a że trafił się jeden z najwyższych w Polsce? Cóż. To było dla nas kolejne wyzwanie – tłumaczy P. Mamelski.

Fot. Karina Cierocka

Powstający budynek ma być wyjątkowy i rozpoznawalny nie tylko ze względu na swoją wysokość, ale również sam sposób budowy. Do jego konstrukcji używane są żelbetowe prefabrykaty, czyli gotowe do montażu półprodukty.
– Można śmiało powiedzieć, że pionierski jest sposób, w jaki powstaje cała konstrukcja budynku – tłumaczy Patryk Mamelski. – Do jej tworzenia używane są prefabrykaty żelbetowe, z których dotąd w tego typu budowach nie korzystano – zaznacza kierownik robót.
Jak podkreśla Maciej Kotarski, dyrektor wynajmu w Olivia Business Centre, Olivia Star będzie nie tylko najwyższym budynkiem aglomeracji gdańskiej, ale i najnowocześniejszym wysokościowcem w Polsce.
– Zastosujemy w nim unikatowe rozwiązania technologiczne, m.in. całoszklaną trójszybową elewację z uchylnymi klapami, które umożliwią naturalną wentylację pomieszczeń wszystkich pięter biurowych. To pierwszy taki budynek w kraju. Co więcej, na najwyższych piętrach znajdą się publicznie dostępne galerie widokowe, centra konferencyjne, kawiarnie, restauracje, klub biznesowy – tłumaczy Maciej Kotarski.

Gdańsk w końcu „zobaczy się” z Gdynią

W tej chwili zaawansowane prace trwają na 31 piętrze. Docelowo cały budynek ma liczyć 180 metrów wysokości całkowitej, dzięki ponad dwudziestometrowym iglicom, która staną na dachu 35 piętra. Powierzchnię, która ma być przeznaczona do wynajęcia, szacuje się na 43 700 mkw, co daje powierzchnię ponad 6 boisk piłkarskich.
Widok? Zapiera dech w piersiach. Jak na dłoni widoczna jest cała panorama nie tylko Gdańska, ale i Trójmiasta. Widać lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, charakterystyczny, bursztynowo-żółty Stadion Energa Gdańsk, molo w Sopocie i Gdynię, na czele z jej najwyższymi elementami – wieżowcami Sea Towers.

Fot. Karina Cierocka
Fot. Karina Cierocka

Hołd oddany Kaszubom

Filarem tej budowy są Kaszubi i to stwierdzenie ma nie tylko wymiar symboliczny, ale i dosłowny. W podziemiach budynku znajdują się potężne filary, na których widnieją… kaszubskie wzory.
– To bardzo wyraźna symbolika – mówi Patryk Mamelski z firmy P.B. Granit. – W końcu to Kaszubi byli głównymi budowniczymi Trójmiasta, a teraz stawiają najwyższy budynek w Polsce Północnej. – To hołd oddany ludowi kaszubskiemu za jego wkład w rozwój trójmiejskiej metropolii – zaznacza P. Mamelski.

Słup ze wzorem kaszubskim pomalowany podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego przez studenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Fot. Karina Cierocka

To, jak ważna była i nadal jest rola Kaszubów we współczesnej historii Pomorza Gdańskiego podkreślał wielokrotnie Maciej Grabski, Prezes Olivia Business Centre w trakcie uroczystego wmurowania kamienia węgielnego. Wydarzenie to było symbolicznym podziękowaniem Kaszubom – ludziom, którzy od setek lat budują Trójmiasto: od portu w Gdyni, przez kamienice w Gdańsku aż po kościoły w Oliwie. Także Olivia Star jest wynikiem m.in. ich ciężkiej pracy.
W Olivia Business Centre w Gdańsku obecnie mieści się ponad 100 firm, wśród których najbardziej znane są Allianz, Alior Bank, Amazon, Bayer, Energa, Fujifilm, Generali, Medicover, Nationale Nederlanden, Noble Bank, Nordea Bank, PKO Bank Polski, PwC, Sii, Starbucks, T-Mobile czy thyssenkrupp, a także Agencja Rozwoju Pomorza. Olivia Business Centre przygotowało również ofertę dla małych i średnich przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych oraz startupów. Centrum rozbudowuje się systematycznie od 2010 r. w tempie jednego budynku rocznie.

Artykuł ukazał się w wersji papierowej Głosu Kaszub 17 stycznia 2017r.

Dodaj komentarz

avatar
1500