Przepiękne krajobrazy, niesamowity wypoczynek, a przy tym… pomagamy innym!

0
Foto: Piotr Chistowski

Wakacje się kończą, ale w naszych głowach już teraz rodzi się myśl „a co w przyszłym roku?”. Istnieje w naszym powiecie ośrodek, gdzie można świetnie wypocząć, dobrze zjeść i obejrzeć krajobrazy, jakich mało, a do tego pomóc dzieciom spędzić świetne wakacje

 

 

Ośrodek Turystyczny Warzenko w gminie Przodkowo jest niezwykłym miejscem. Położony nad przepięknym jeziorem Tuchomskim, ze wspaniałą obsługą i dobrymi warunkami zachęca do odwiedzenia. Jego niezwykłość nie polega jednak na samej ofercie i warunkach, a o celu dla którego istnieje. Prowadzony jest on przez Fundację „Pro Caritate Gedanensis”, która z dochodów uzyskanych z prosperowania ośrodka wspiera wypoczynek dzieci i młodzieży z rodzin potrzebujących.

– Ośrodek należy do Archidiecezji Gdańskiej. Wiadomo, że utrzymanie takiego ośrodka generuje koszt, szczególnie w okresie poza sezonem, kiedy nie ma takiego zainteresowania – tłumaczy Adrian Łęgocki, kierownik ośrodka. – Z tego też powodu ważne jest jego zagospodarowanie poza okresem, w którym przebywają dzieci. Za to zadanie odpowiedzialna jest fundacja. Jej zadaniem jest prowadzenie ośrodka, utrzymanie go, oraz zapewnienie wakacji i ferii, które zagwarantują dzieciom udany wypoczynek – dodaje kierownik ośrodka.

Dzisiaj baza ośrodka robi wrażenie. Osoby spędzające tutaj czas mają do dyspozycji boiska do  badmintona, miejsce do gry w koszykówkę, siatkówkę i piłkę nożną, trampoliny, sale bankietowe, a także dostęp do przepięknego jeziora Tuchomskiego, po którym mogą popływać na kajakach, czy też o ile zechcą mogą pojeździć na rowerach dzięki tamtejszej wypożyczalni. Początki jednak były bardziej w harcerskich klimacie, niż obecnie.

Wypoczynek dzieci i młodzieży w terminie letnich i zimowych wakacji jest dziełem Caritas Archidiecezji Gdańskiej. – Pierwsza kolonia, o ile dobrze pamiętam, przyjechała tutaj w 1995 roku. Wtedy jeszcze dzieci przyjechały nie do ośrodka, ale do zorganizowanego w tym miejscu pola namiotowego. Natomiast dzisiaj gwarantujemy im udane wakacje w naszym ośrodku w naprawdę komfortowych warunkach. – zaznacza kierownik.

Podczas tegorocznych wakacji ośrodek odwiedziły już cztery turnusy dzieci, po ponad 90 osób. Oprócz atrakcji, jakie zostały przygotowane na miejscu przez gospodarzy, jak i opiekunów, młodzi wczasowicze wyjeżdżają także na wycieczki. Najczęściej po Kaszubach.

Podopieczni Caritasu aktywnie spędzają czas w Ośrodku Foto: nadesłane
Podopieczni Caritasu aktywnie spędzają czas w Ośrodku
Foto: nadesłane

Jak podkreśla w rozmowie z nami Adrian Łęgocki, warto postawić na wypoczynek w ich ośrodku, bo tym samym wspieramy organizację wakacji dzieciom, które nie mają takiej możliwości. Oferta dla wszystkich zainteresowanych jest szeroka, a zainteresowanie ośrodkiem rośnie. Nie bez powodu…

– Najbardziej oblegany okres to maj – czerwiec, kiedy przyjeżdżają do nas wycieczki szkolne, ale także jednodniowe dla dzieci. Tutaj naprawdę jest wtedy bardzo wesoło. Poza tym, często organizowane są u nas imprezy weekendowe. Mieliśmy m.in. zjazdy motocyklistów, czy imprezy firmowe. Często jesteśmy miejscem postoju turystów, którzy zwiedzają Kaszuby. Poza czysto turystycznymi odwiedzinami to organizowane są u nas także różne rekolekcje, szkolenia, konferencje. Mamy sale, w których możemy organizować wesela, chrzciny, urodziny i różne tego typu wydarzenia. Nastawiamy się aktualnie na klientów zorganizowanych. Oferujemy również pomoc przy organizacji wypoczynku w Ośrodku. Możemy pomóc w transporcie osób do naszego ośrodka na przykład z lotniska, czy też pomóc w biletach, itp. Jesteśmy otwarci na propozycje, nawet te niekonwencjonalne – mówi kierownik, podkreślając walory ośrodka.

Foto: Piotr Chistowski
Foto: Piotr Chistowski

Jest więc z czego korzystać Więcej informacji uzyskać można stronie internetowej ośrodka (osrodekwarzenko.pl), a także na ich profilu na Facebook-u.

Może warto czasem wypocząć, a przy tym pomóc dzieciom przeżyć fajne wakacje? W końcu do nich już mało czasu, przecież rok szybko zleci.

Dodaj komentarz

avatar
1500