Wiceminister dr Ryszard Zarudzki spotkał się w Kartuzach z producentami truskawek

0

25 marca w Kartuzach odbyło się XIX Walne Zgromadzenia członków Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek. Na zaproszenie prezesa Zygmunta Jażdżewskiego w dorocznym spotkaniu producentów truskawek kaszubskich,  uczestniczył Wiceminister Rolnictwa dr Ryszard Zarudzki.

Wiceminister od 10 lat jest członkiem honorowym tego stowarzyszenia. Podczas zebrania podsumowano działalność Stowarzyszenia w roku 2016, a obecność przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprawiła, że tematyka spotkania nie skupiała się tylko na sprawach związanych z truskawkami.

Poruszono interesujące rolników kwestie dotyczące zagadnień związanych z produkcją rolną, wdrażaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich czy też przedsiębiorczością na obszarach wiejskich. Rolnicy przedstawili Ministrowi swoje doświadczenia w korzystaniu z działania PROW “Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych” oraz wyrazili zadowolenie ze współpracy z resortem rolnictwa w zakresie promocji produktu regionalnego “truskawka kaszubska”. To spotkanie było szczególnie wyjątkowe, ponieważ dr Ryszard Zarudzki od lat związany jest z tą organizacją rolniczą. Od samego początku istnienia, a dzisiaj także jako wiceminister.

Truskawka kaszubska (kaszëbskô malëna) to zwyczajowa nazwa truskawek uprawianych na Kaszubach w województwie pomorskim, które na wniosek Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek zostały wpisane do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Kaszubska truskawka, dzięki odpowiednim właściwościom glebowym i klimatycznym Pojezierza Kaszubskiego jest bardziej aromatyczna i słodsza niż truskawki dojrzewające w innych rejonach. W 2016 roku była symbolem promującym Polskę podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w Paryżu.

Dodaj komentarz

avatar
1500