„Kaszëbë są piãkné” – Święto Kaszubszczyzny w szkole w Tuchomiu

0

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuchomiu 21 marca podczas Dnia Kaszubskiego pod nazwą „Kaszëbë są piãkné” zgłębiali tajniki kultury kaszubskiej. 

Uroczystość zorganizowano po raz pierwszy. Udanie wpisała się w obchody Dnia Jedności Kaszubów.

Uczniowie przygotowali okolicznościowe gazetki ścienne na temat „Kaszuby moja Mała Ojczyzna – dziś”. Wzięli też udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez redaktora Roberta Grotha,  hafciarskich pod bacznym okiem Zuzanny Ptach oraz tworzenia regionalnych ozdób wielkanocnych, w świat których wprowadziła ich Małgorzata Bądkowska  z Gdyni. Uczniowie bardzo aktywnie włączyli się w tworzenie materiałów audiowizualnych, w których wystąpili jako aktorzy mówiący po kaszubsku.

Kolejnym punktem tego święta były szkolne eliminacje konkursu prozy i poezji kaszubskiej „Rodnô mòwa”, w którym wystąpiło aż dwudziestu uczestników.

– Poziom był tak dobry, że trudno było zdecydować komu przyznać pierwsze miejsce – stwierdził Witold Szmidtke przewodniczący jury. – Bardzo się z tego cieszymy, że w szkole w Tuchomiu kaszubszczyzna kwitnie – dodał juror, który jest także przewodniczącym Rady Miejskiej Gminy Żukowo.

Wszyscy uczniowie zostali obdarowani upominkami, natomiast osoby najlepsze otrzymały dyplomy i atrakcyjne nagrody. Wręczał je Burmistrz Wojciech Kankowski.

W ostatniej części zaprezentowali się uczniowie, którzy na język kaszubski uczęszczają zaledwie dwa lata. Przedstawili wesoły program artystyczny złożony z tańców, zabaw językowych i dowcipów kaszubskich. Całość podsumował gość specjalny spotkania zespół „Spiéwné kwiôtczi” z Banina, który zaprezentował swoje najnowsze utwory.  Znajdą się one na kolejnej płycie, która ma się ukazać w tym roku.

W przygotowanie całości zaangażowała się cała społeczność szkolna.

Info: E.P / opr. P.CH.

Dodaj komentarz

avatar
1500