Uczniowie „Klasztornej” wśród najlepiej debatujących na Pomorzu

0
fot. Energa

Na Uniwersytecie Gdańskim odbył się finał „Debat z Energ(i)ą”. To projektu realizowany przez Instytutu Debaty Publicznej. Wystąpiło 16 reprezentacji z całego województwa. Drogę do finału wywalczyli sobie uczniowie I LO w Kartuzach, czyli popularnej „Klasztornej”. Natomiast indywidualny sukces odnotowała uczennica kartuskiej szkoły – Zofia Kobiela.

Podczas finału Pomorskiej Ligi Debat w auli Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego obecni byli świadkami debaty finałowej, która została poprzedzona potyczkami półfinałowymi. O tytuł najlepszych debatantów województwa pomorskiego walczyli przedstawiciele I Liceum Ogólnokształcące im. H. Derdowskiego w Kartuzach oraz Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich.

W finale uczniowie zmierzyli się z tematem: Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę pozytywnie wpłynie na rozwój Polski. Strony debaty wylosowane zostały na 15 minut przed rozpoczęciem – zespół z I LO w Kartuzach prezentował poglądy „Propozycji”, a z gimnazjum w Trąbkach Wielkich – “Opozycji”. Rozgrywka składała się z naprzemiennych, 4-minutowych wystąpień każdego z członków czteroosobowych drużyn.

– Pozwólmy ludziom wydać pieniądze gdzieś indziej, niż w centrum handlowym – w teatrze, kinie, restauracji czy muzeum – apelowała Agata Cyrza, mówczyni ze szkoły w Kartuzach, prezentując tezy za zamkniętymi sklepami w niedziele.

– Czyż nie każdy ma prawo do wykorzystywania swojego czasu wolnego tak, jak chce? – pytał w kontrze Nikodem Ostrowski, przedstawiciel drużyny opozycyjnej.

Ostatecznie najlepsza okazała się drużyna opozycyjna, jednak drużyna z Kartuz odnotowała także indywidualny sukces. Dodatkową nagrodę, dla najlepszego mówcy debaty finałowej, ufundował mecenas Kacper Płażyński. Jury zdecydowało o przyznaniu jej Zofii Kobieli z I LO z Kartuz.

– Dziękuję drużynie, bo to oni mnie wciągnęli w debaty – powiedziała laureatka odbierając nagrodę.

Info i foto: nadesłane

fot. Energa

Dodaj komentarz

avatar
1500