Za nami IV Piknik Strażacki w Pomieczynie (FOTO)

1

Zaczęło się jak w filmie akcji – zadymiona piwnica w szkole, alarm ewakuacyjny, dzieci z nauczycielami wybiegają na zewnątrz, a strażacy ratują troje ludzi z płonącego budynku. Na szczęście szybko okazało się, że to tylko ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze, które rozpoczęły coroczny pomieczyński piknik strażacki.

W dniu 10 maja już po raz czwarty odbył się Piknik Strażacki w Pomieczynie zorganizowany przez OSP Pomieczyno, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pomieczynie oraz PSP Kartuzy. Przeznaczony był dla uczniów z okolicznych szkół: z Pomieczyna, Szarłaty i Wilanowa, ale przyciągnął również dużych i małych mieszkańców sołectwa zainteresowanych wydarzeniem. Inicjatorzy połączyli naukę poprzez zabawę – dzięki ciekawym zajęciom  dzieci mogły dowiedzieć się, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji i co robić w przypadku zagrożenia. Poznały też od podszewki pracę służb mundurowych. I chociaż pogoda się nie popisała – temperatura spadła poniżej zera i obficie sypnęło śniegiem, nikogo to nie odstraszyło. Jedyne, co trzeba było odwołać z powodu niesprzyjającej pogody to przejazdy konnymi bryczkami. Reszta zaplanowanego programu przebiegała bez zmian.

Najpierw około godziny dziewiątej rano mieszkańców Pomieczyna postawił na nogi alarm przeciwpożarowy. Okazało się, że wybuchł pożar w piwnicy w Zespole Szkół w Pomieczynie. Nauczyciele sprawnie przeprowadzili ewakuację wszystkich uczniów. Na miejsce z wyciem syren dotarły dwa zastępy OSP Pomieczyno i jeden zastęp PSP Kartuzy. Kiedy okazało się, że w szkole pozostało trzech uczniów, którym drogę odcięły płomienie, strażacy ruszyli na ratunek. Wynieśli jedną osobę z zadymionej piwnicy, a dwie ewakuowali z drugiego piętra przy pomocy podnośnika. Poszkodowanym udzielono pierwszej pomocy przedmedycznej. Były to oczywiście ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze, ale nie wszyscy zebrani o tym wiedzieli, więc emocje sięgały zenitu. Kiedy sytuacja została opanowana, Violetta Karnowska, dyrektor Zespołu Szkół, przywitała obecnych. Następnie zostały rozdane pamiątkowe statuetki dla osób, którym strażacy chcieli szczególnie podziękować za współpracę i udzielaną pomoc: dla wójta gminy Przodkowo Andrzeja Wyrzykowskiego, komendanta PSP Kartuzy Edmunda Kwidzińskiego oraz przedstawicieli firmy FKP w Pomieczynie: dyrektora Henryka Młyńskiego i prezesów Zygmunta Dreli oraz Hansa Macka.

Interesującym punktem pikniku był pokaz ratownictwa technicznego przeprowadzony przez druhów z OSP Pomieczyno, podczas którego pokazywali, jak wygląda akcja ratunkowa w wypadku drogowym. Dzieci z zapartym tchem obserwowały wyciąganie rannego kierowcy zakleszczonego w zmiażdżonym samochodzie. Na placu za remizą odbyła się prezentacja sprzętu i pokazy następujących służb mundurowych: patrolu saperskiego, straży granicznej, straży leśnej, policji, kartuskiej państwowej straży pożarnej oraz pomieczyńskiej ochotniczej straży pożarnej. Funkcjonariusze byli otwarci na rozmowę i chętnie odpowiadali na liczne pytania. Saperzy pozwalali również przebrać się dzieciom w swoje mundury, co sprawiało najmłodszym sporo frajdy. Ochoczo paradowali w wojskowych mundurach i maskach przeciwgazowych.

Na zakończenie wszyscy mogli posilić się gorącym bigosem i kiełbaskami z grilla, co szczególnie przy tej zimowej aurze był nie do przecenienia. Dzieci dostały też cukierki i napoje, a na zaproszonych gości czekał poczęstunek w szkole.

Daria Kaszubowska

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Za nami IV Piknik Strażacki w Pomieczynie (FOTO)"

avatar
1500
najnowszy najstarszy oceniany
Rodzice
Gość

Dziękujemy za wspaniałą zabawę